Reklama
Życzenia świąteczne
Redakcjo Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Współpracownicy i Czytelnicy Drodzy w Chrystusie, jedynym Odkupicielu człowieka!
3
temat numeru
Fakt, że Syn Boży staje się człowiekiem, wskazuje, jak bardzo ludzkość jest cenna w oczach Wszechmogącego.
Betlejem – miasto na Zachodnim Brzegu Jordanu i cel pielgrzymek. Co tak naprawdę o nim wiemy?
Czym żył nasz glob w chwili, gdy na świat przychodził Mesjasz? Czym karmił swego ducha? Czy zdawał sobie sprawę, że właśnie znalazł się w samym centrum czasu przełomu?
6-13
świadek wiary
Był „wtyczką” wśród młodych, aby prowadzić ich do Boga. Trwa proces beatyfikacyjny nastoletniego Mattea Fariny.
O tym, kim był Matteo Farina, opowiada Francesca Consolini, postulatorka jego procesu beatyfikacyjnego.
22-23
24-25
punkt widzenia
Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja do zatrzymania się i refleksji na temat rodziny. Nie bogactwo, nie sława, ale rodzina to nasza bezpieczna przystań – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Uważam, że kwestie praworządności są wywołane sztucznie, przede wszystkim przez niektórych decydentów unijnych – mówi Beata Kempa, deputowana do Parlamentu Europejskiego.
38-41
prasa zagraniczna
42
niedziela z kulturą
43-44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Złoci święci ze smutną twarzą niekoniecznie zaciekawią najmłodszych. Ekipa Coś się święci! udowadnia, że można inaczej, a świętość wcale nie musi być nudna.
52-61
sztuka i wiara
O tajemnicy Bożej miłości zamkniętej w obrazach opowiada ich autorka.
56-57
Niedziela z kulturą
64
konkurs
64-65
66-67
dobre rady
O roli aktywności fizycznej w profilaktyce i terapii chorób z dr Katarzyną Wolnicką rozmawia Anna Wyszyńska.
Mimo apeli płynących z wielu różnych środowisk rokrocznie w sylwestrową noc niebo jaśnieje od sztucznych ogni, a uszy pękają od ich huku. Jak pomóc naszemu zwierzęciu przetrwać sylwestrowy stres?
W naszych domach, na parapecie, uprawiamy wiele roślin, nie wiedząc o ich właściwościach leczniczych. Chciałbym zwrócić uwagę czytelników na mało znaną roślinę. Jest nią oregano kubańskie, czyli mięta meksykańska.
70-72
nasza opowieść
Michalina Niewiadomska urękawiczonymi dłońmi ujęła powłóczystą suknię tak, że na schodach zalśniły skórkowe trzewiczki, po czym długimi susami, całkiem nieprzystającymi damie, przesadziła dwa piętra wysokich schodów.
86-89
90
Europa Christi
I-VIII
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 2, 41-52)
Tradycja zachodnia nazywa św. Jana umiłowanym uczniem Pana. Przez Kościół Wschodni nazywany jest on „Teologiem”.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Począwszy od najstarszych przedstawień Bożego Narodzenia (jak na przykład pierwsze jasełka przygotowane w Greccio przez św. Franciszka), a skończywszy na współczesnych projektach, można w nich zauważyć jedną wspólną cechę. Malowane na obrazach, budowane w różnych przestrzeniach betlejemki są jakimś odbiciem tego, co myślimy o naszym świecie.
Kryspin Wolny z Hałcnowa zdobył trzecie miejsce na 79. Konkursie Szopki Krakowskiej w kategorii szopki duże. Jego kunszt doceniono również w krakowskim magistracie, gdzie eksponowana jest inna betlejemka, która wyszła spod ręki bielszczanina.
Świętowanie Bożego Narodzenia w Betlejem różni się od polskiej tradycji.
Niedziela częstochowska
Kiedy ktoś umiera, najbliższe otoczenie zatrzymuje się na chwilę, by oddać cześć jego pamięci i dopełnić ziemskie życie zmarłego słowem współczucia i miłości.
11 lipca 1935 r. – abp Stanisław Nowak urodził się w Jeziorzanach (archidiecezja krakowska).
Animatorzy procesu synodalnego przekazują proboszczom i swoim wspólnotom treści obrad pierwszego spotkania synodalnego parafialnych rad duszpasterskich i wspólnot.
Niedziela podlaska
Po 30 latach posługi misyjnej w Brazylii, do Polski powróciła s. Teresilla Radulska ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek, pochodząca z parafii św. Doroty w Domanowie.
3 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o nadaniu pośmiertnie Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski ks. Antoniemu Łapayowi, proboszczowi parafii Skibniew w latach 1932-52 .
Światło, pełne ciepła i miłości ma rozświetlić naszą codzienność blaskiem lepszego życia prosto z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem – powiedział phm. Sławomir Pasik.
Niedziela kielecka
Od przeszło trzydziestu lat w Kielcach istnieje Diecezjalne Studium Organistowskie, które kształci muzyków, znanych z naszych kościołów.
Produkcja ciastek w w kształcie gwiazdek, choinek, aniołków ruszyła na długo przed świętami, a i tak ekipa pracująca w kuchni zostawała po godzinach.
Wieczerza wigilijna dla samotnych, ubogich, bezdomnych – tych wszystkich, którzy nie mają z kim zasiąść do wigilijnego stołu, w buskiej parafii św. Brata Alberta ma wieloletnią tradycję.
Niedziela małopolska
Od Wigilii Bożego Narodzenia, aż do 2 lutego, potrwa w Zakopanem XIII Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył”.
Rodzina jest fundamentem życia społecznego, a także wspólnoty kościelnej – przypomina w rozmowie z Niedzielą ks. dr Wiesław Piotrowski, kustosz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej.
Kto potrzebuje pomocy? Wigilijnego posiłku? Dodatkowych rąk do noszenia świątecznych paczek? Zatroskani o sprawy innych Krytowscy tak szykują się do pierwszych świąt Bożego Narodzenia w 9-osobowym składzie.
Niedziela lubelska
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny otrzymała relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Od 20 lat przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie działa Kuchnia dla Ubogich im. Matki Teresy z Kalkuty.
Jak grać Chopina to dobrze albo wcale.
Niedziela legnicka
W domu Biskupa Legnickiego zebrali się księża pracujący w instytucjach diecezjalnych.
Wyższe Seminarium Duchowne naszej diecezji, zaproponowało od niedawna nową formę odkrywania w sobie Bożego Powołania.
Już po raz czwarty parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie, zorganizowała Mikołajkowy turniej piłkarski dla ministrantów o puchar dziekana Dekanatu Lubań.
Niedziela łódzka
Arcybiskup Grzegorz Ryś udał się do Domu Dziecka im. Laury Meozzi „Ochronka Bałucka” prowadzonego przez Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Sióstr Salezjanek.
Mając na uwadze niezwykłą historię, tradycję oraz przesłanie szkopek, zachęcamy do obejrzenia tych okazałych budowli na terenie naszej archidiecezji.
Odznaczenie dla włoskiej społeczności wręczył prymas Polski abp Wojciech Polak w trakcie Mszy św. w łódzkiej archikatedrze.
Niedziela przemyska
Dekoracje związane ze świętami Bożego Narodzenia pomagają nam zobaczyć oczyma wyobraźni Maryję i Józefa, trwających przy betlejemskim żłóbku i adorujących małego Jezusa.
O przeżywaniu Wigilii i spędzaniu świąt Bożego Narodzenia – z abp. Józefem Michalikiem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
W kościele parafialnym w Błażowej już po raz czternasty ks. Jacek Rawski z parafianami stworzyli imponującą szopkę, która zachwyca nie tylko pomysłowością i efektami dźwiękowo-świetlnymi, ale przede wszystkim orędziem Bożonarodzeniowym z niej wypływającym.
Niedziela rzeszowska
Boże Narodzenie to mój ulubiony czas w roku, ponieważ od wielu już lat przygotowuję szopkę bożonarodzeniową.
Grudzień jest wyjątkowym okresem – to czas świąt Bożego Narodzenia, uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i wspomnienia wielu wielkich świętych.
Każdego dnia możemy dać świadectwo wiary – że Boże Narodzenie traktujemy na serio!
Niedziela sandomierska
Pięć par z terenu miasta i gminy obchodziło jubileusze 50. lat małżeństwa.
Tegoroczną nagrodę im. dr. Michała Marczaka otrzymał Bogusław Szwedo, prezes Radia Leliwa, regionalista, autor kilkunastu publikacji historycznych.
Z Zamku w Łańcucie do Zamku na Dzikowie zostały przewiezione kolejne przedmioty z Kolekcji Dzikowskiej.
Niedziela sosnowiecka
Przez 2 weekendy grudnia wolontariusze ze szkolnych kół Caritas kwestowali w Auchan na rzecz Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu-Klimontowie.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy kobieta stojąca obok ciebie to może siostra zakonna? Oczywiście jeśli nie ma habitu. A może masz za ścianą klasztor i nawet o tym nie wiesz? Wszystko możliwe…
W kaplicy Domu Szilo w Czeladzi Rycerze Kolumba z 11 rad z terenu diecezji sosnowieckiej i archidiecezji katowickiej uczestniczyli w Dniu formacji.
Niedziela świdnicka
O duchowym wymiarze Bożego Narodzenia, symbolice tych dni oraz ryzyku związanym z coraz częstszą komercjalizacją świąt mówi ks. Marcin Januszkiewicz w rozmowie z Hubertem Gościmskim.
Niezliczona liczba koncertów, gości, wydarzeń. 76 lat działalności i ponad tysiąc absolwentów.
Jubileusz konsekracji świdnickiego kościoła stał się okazją, by wspomnieć siostry urszulanki niemieckie, które służyły tutaj przez 258 lat.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Szczególną formą uczczenia papieża Polaka było nadanie mu honorowego obywatelstwa polskich miast i gmin. W województwie zachodniopomorskim takim tytułem poszczycić się może 15 samorządów.
Studenci Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie zaprezentowali w kościele parafialnym św. Jadwigi Królowej bożonarodzeniowy koncert.
Budujmy solidarność. Zawsze i wszędzie.
Niedziela toruńska
Józef, Maria, Jan, Filip, Faustyna, Klara, Róża, Teresa, Estera… Czy ja jestem w niebie?
Brzmią nam w uszach kolędy o narodzeniu Zbawiciela. Zdaje się, że słyszymy Jego dziecięcy płacz. Warto przypomnieć sobie także Jego słowa, które do nas wypowiedział, zanim poświęcił swoje życie za ciebie i za mnie.
Kochany Czytelniku, przecież wiesz, jaka jest prawdziwa miłość.
Niedziela warszawska
O tym, jak dobrze przeżyć nowy rok, czy warto robić noworoczne postanowienia i dlaczego lepiej nie ćwiczyć „duchowych bicepsów” z s. Renatą Ryszkowską rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Gdy jedni z przejedzenia ledwo podniosą się od stołu, dla drugich świąteczny posiłek będzie równie skromny jak ten codzienny. Podarujmy im to, co pozostanie w naszych lodówkach. Bo marnowanie żywności jest grzechem.
Ich parafialną rodzinę tworzą ci, którzy po wojnie osiedlili się w północno-wschodniej części stolicy, jak i ci, którzy przybyli na Zacisze po powstaniu dwóch nowych osiedli. Można zatem powiedzieć, że tworzą ją bliscy i dalsi członkowie rodziny – parafii oddanej patronatowi Świętej Rodziny.
Niedziela wrocławska
Do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa trafił portret bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, autorstwa Wołodii z Nowogradu Wołyńskiego (Ukraina).
Mieszkańcy upamiętnili bł. kard. Stefana Wyszyńskiego odsłaniając jego popiersie.
W 40. rocznicę stanu wojennego abp Józef Kupny przewodniczył Mszy św. w katedrze wrocławskiej.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Już po raz drugi świąteczne paczki trafiły do seniorów.
O świętach Bożego Narodzenia przeżywanych dawniej z Zofią Antonik, 93-letnią mieszkanką Baszni Dolnej rozmawia Adam Łazar.
Zjazd diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży odbył się w Biłgoraju.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Gdy usiądziemy przy wigilijnym stole, w wielu domach towarzyszyć nam będzie Światło zapalone w Grocie Narodzenia w Betlejem. Betlejemskie Światło Pokoju jest z nami od lat. W wszystko dzięki lubuskim harcerzom.
Wśród bożonarodzeniowych dróg, szukamy tych, które po całorocznym zabieganiu i zgiełku zaprowadzą nas tam, gdzie odzyskamy wewnętrzną ciszę i spokój.
Z wykształcenia nauczyciel, z zamiłowania od ponad 30 lat grafik komputerowy. Do tego – trener, szkoleniowiec i założyciel Akademii Droningu. Dariusz Golczyk ma wiele pasji i zainteresowań, jednak na pierwszym miejscu stawia Pana Boga i rodzinę.