Reklama

Niedziela plus

Licheń

Rycerskie obrady

Pod hasłem „Przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę!” odbyła się XII Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce.

Niedziela Plus 23/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Licheń

Amelia Siuda-Koszela

Konwencja stanowa to coroczny ogólnopolski zjazd, podczas którego Rycerze Kolumba z całego kraju wybierają swoje władze, przyznają nagrody rycerzom, którzy zrealizowali wyróżniające się inicjatywy, i podejmują ważne decyzje dotyczące nadchodzącej działalności zakonu w Polsce. Tegoroczne spotkanie miało wyjątkowy charakter, ponieważ rycerze spotkali się na konwencji osobiście pierwszy raz od 2019 r.; dwie ostatnie konwencje z powodu pandemii odbyły się w formie zdalnej.

Obchody tegorocznej konwencji 21 maja zainaugurowała Msza św. w licheńskiej bazylice. Liturgię sprawowało kilku biskupów i kilkudziesięciu kapelanów Rycerzy Kolumba, zaś głównym celebransem był abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

– Kochani rycerze Kolumba, dziękuję wam za wszystko, co uczyniliście tym, którzy żyją pośród wojny; tym, którzy ratują swoje życie, a szczególnie swój najcenniejszy skarb, którym są dzieci; tym, którzy są uchodźcami ze swojej ojczyzny Ukrainy – powiedział ksiądz arcybiskup w homilii.

Podczas Mszy św. rycerze uroczyście rozpoczęli peregrynację ikony św. Józefa. To ogólnoświatowa inicjatywa zakonu nawiązująca do minionego Roku św. Józefa, której celem jest pogłębienie nabożeństwa do św. Józefa pośród rycerzy i wszystkich wiernych w Polsce. W ramach peregrynacji wizerunki odwiedzą wszystkie parafie w naszym kraju, przy których działają Rycerze Kolumba. Obok ikon św. Józefa przedstawiciele rycerskiej wspólnoty wnieśli w uroczystej procesji relikwie bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela zakonu, a także relikwie św. Jana Pawła II i św. Faustyny.

W konwencji wzięło udział kilkuset delegatów, którzy przybyli z rodzinami i reprezentowali rycerskie grupy działające przy parafiach, tzw. rady lokalne, z całego kraju. Nad porządkiem obrad czuwała Polska Rada Stanowa na czele z delegatem stanowym Krzysztofem Zubą, przywódcą zakonu w Polsce.

Reklama

Po Mszy św. odbyło się uroczyste spotkanie z udziałem biskupów, kapłanów i zaproszonych gości, podczas którego przyznano wyróżnienia i nagrody za wyjątkową działalność rycerską w ciągu ostatniego roku. Nagrodę Rodziny Roku za 30-letnią działalność charytatywną i duchową na rzecz parafii i lokalnej społeczności otrzymali Maria i Marian Kędlarscy z Wrocławia.

Nagrodę główną za działalność na rzecz społeczności przyznano radzie lokalnej Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego za zorganizowanie Centrum Miłosierdzia na granicy polsko-ukraińskiej w Hrebennem. – Rycerze Kolumba od początku inwazji Rosji na Ukrainę bardzo szybko zareagowali na potrzeby uchodźców, którzy przekraczali granicę. W ciągu 3 dni powstał Namiot Miłosierdzia, w którym matki z dziećmi mogły skorzystać z pomocy udzielanej przez rycerzy – zaznaczył Marcin Piętak, dyrektor ds. programowych Rycerzy Kolumba w Polsce.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 r. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 mln mężczyzn. W Polsce są obecni od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków, którzy działają w ponad 200 parafiach na terenie trzydziestu diecezji. Delegatem stanowym, przywódcą Rycerzy Kolumba w Polsce jest Krzysztof Zuba, a kapelanem stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem – metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: święto św. Kazimierza, patrona Litwy

[ TEMATY ]

Litwa

św. Kazimierz

Licheń

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

„Św. Kazimierz jest przykładem dążenia do świętości w środowisku, w którym żyjemy i pracujemy” – powiedział podczas Mszy św. o godz. 12.00 ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu w przypadające dziś święto św. Kazimierza, królewicza. W licheńskim sanktuarium to dzisiaj dzień modlitw w intencji pojednania i przyjaźni polsko-litewskiej.

W homilii ks. Kumala zaznaczył, że droga wielkopostna jest dla każdego z nas drogą do świętości. A sensem przygotowania do świąt wielkanocnych jest oczyszczenie naszych serc i odnowienie naszego życia w taki sposób, abyśmy zatęsknili za świętością. Kapłan zachęcał, abyśmy przypomnieli sobie o naszym podstawowym powołaniu - ”życie człowieka świętego to życie w miłości; żyjąc miłością zmierzamy drogą świętości” – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję