Reklama

Niedziela plus

Gliwice

Jubileusz pokoleń

W kościele św. Andrzeja w Zabrzu modlono się za miasto w 100. rocznicę nadania mu praw miejskich.

Niedziela Plus 42/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Gliwice

Archiwum parafii

Dziękowali za 100 lat Zabrza

Dziękowali za 100 lat Zabrza

WEucharystii uczestniczyli: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który przewodniczył Mszy św., biskup gliwicki Jan Kopiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Marian Niemiec oraz księża miejscowych parafii. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych, parlamentu oraz delegacje z różnych europejskich miast partnerskich Zabrza. – To 100-lecie Zabrza, liczone od uzyskania praw miejskich, poprzedzone było bardzo długimi wiekami dojrzewania, dorastania tych miejscowości, które dzisiaj są jego częścią. Miasta rozwijały się także w sferze pogłębiania wartości duchowych, włączając mieszkańców w życie religijne – powiedział bp Jan Kopiec. Arcybiskup Wiktor Skworc podziękował za pokolenia tych, którzy tworzyli i tworzą tę społeczność. – Jubileusz to czas stanięcia na progu, popatrzenia za siebie, a także w przyszłość. To też podziękowania za teraźniejszość naszego miasta – przypomniał. – Bardzo dziękuję za wspólnotową troskę o dobro mieszkańców Zabrza wyrażaną przez samorząd, ale też przez parafie. W różnych przestrzeniach – by służyły dobru wspólnemu, ale też konkretnemu człowiekowi, który ma imię i nazwisko, twarz, miejsce zamieszkania. Bo tak się buduje społeczność miasta, tę wielką wspólnotę – zauważył metropolita katowicki. Przypomniał, że miasto Zabrze jest głównym organizatorem corocznego Metropolitalnego Święta Rodziny.

2022-10-11 12:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gliwice: uroczystości pogrzebowe biskupa Gerarda Kusza

[ TEMATY ]

bp Gerard Kusz

Gliwice

kuria.gliwice.pl

W piątek wieczorem w gliwickiej katedrze rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w poniedziałek biskupa seniora Gerarda Kusza.

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję