Reklama

Niedziela plus

Bydgoszcz

By mieć wpływ na Kościół

„Budowanie wspólnot chrześcijańskich” – to nazwa kursu, który został zorganizowany przy najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce – w Górce Klasztornej.

Niedziela Plus 47/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Celem kursu jest ożywienie apostolskie istniejących grup Odnowy, pogłębienie świadomości eklezjalnej wśród osób, które do nich należą, i pomoc grupom modlitewnym, by mogły się stać wspólnotami. Przez wykłady, warsztaty i towarzyszenie zostają przekazane wiedza i doświadczenie, jak wdrażać elementy niezbędne w funkcjonowaniu wspólnoty, niezależnie od jej duchowości.

Do Górki Klasztornej przyjechało osiemnaście wspólnot: dwanaście z diec. bydgoskiej, trzy z diec. toruńskiej, dwie z diec. włocławskiej i jedna z diec. gliwickiej. Mottem kursu stały się słowa: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał...”. W organizację kursu zaangażowała się Wspólnota „Przemienienie” z Bydgoszczy. – Budowanie więzi i relacji z Panem Bogiem oraz drugim człowiekiem jest nam bardzo potrzebne – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który odwiedził uczestników spotkania.

Kurs obejmuje 6 weekendów, a spotkania odbywają się średnio raz na 4 miesiące. W ramach wydarzenia w Górce Klasztornej zaplanowano kilka konferencji tematycznych, pracę w grupach, a wszystkie przedsięwzięcia wypełniono modlitwą.

2022-11-15 12:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powrót Bydgoszczy do macierzy

Niedziela Plus 6/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Marcin Jarzembowski/diecezja bydgoska

Modlitwa pod pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy

Modlitwa pod pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy

Dziękujemy Bogu za najważniejsze dla naszego miasta wydarzenie XX wieku, czyli za odzyskanie wolności i niepodległości – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk w katedrze św. Marcina i św. Mikołaja w Bydgoszczy.

Odzyskanie niepodległości przez gród nad Brdą jest związane z osobą pierwszego prezydenta – Jana Maciaszka, który 19 stycznia 1920 r. przyjął z rąk niemieckiego burmistrza władzę cywilną. – Następnego dnia na uroczyście przystrojonym Starym Rynku bydgoszczanie powitali radośnie pierwsze oddziały Wojska Polskiego. Tym samym spełniło się największe, a jednocześnie najbardziej śmiałe marzenie mieszkających tu pokoleń naszych rodaków – podkreślił podczas przemówienia na Starym Rynku prezydent miasta Rafał Bruski.

CZYTAJ DALEJ

Święta z koszem róż

Niedziela kielecka 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

TER

Św. Dorota

Św. Dorota

Św. Dorota w przeszłości była bardzo popularną męczennicą, czczoną w całej Europie. Również w Polsce była patronką wielu kościołów i w wielu miała swoje ołtarze. Jest patronką kościoła w Krasocinie

Święta Dorota należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli, w poczet których Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne. Większość z nich żyła za przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, który z wyjątkowym okrucieństwem tępił wyznawców Chrystusa. Została zgładzona z ręki oprawców w czasie panowania cesarza ze Splitu.

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję