Reklama

Niedziela plus

Bydgoszcz

Kultura się liczy

Koncerty, wykłady i spektakle – w Bydgoszczy trwa 42. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

2023-11-07 09:28

Niedziela Plus 46/2023, str. VII

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Diecezja bydgoska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegorocznym wydarzeniom przyświecają słowa: „Dramatem współczesnej kultury jest brak życia duchowego”, które św. Jan Paweł II wypowiedział do młodych podczas spotkania na lotnisku w Madrycie 3 maja 2003 r. W świetle obecnego przedstawiania kultury przez środowiska liberalne i lewicowe w zupełnie inny, irracjonalny sposób wydaje się, że słowa te nie straciły nic na aktualności.

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej zainaugurowała 4 listopada uroczysta Msza św. w katedrze, której przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk. Po Eucharystii zostały wręczone statuetki „za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską” za rok 2023. Uroczystości towarzyszył koncert w wykonaniu Chóru Exsultate Deo z parafii Świętych Polskich Braci Męczenników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednym z wielu wydarzeń, które zostały zaplanowane w ramach obchodów tygodnia, był spektakl teatralny Pokonać piekło w wykonaniu aktorów teatru „Nie Teraz” z Tarnowa. To opowieść o życiu dwóch polskich męczenników: św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W parafii Bożego Ciała natomiast w 10. rocznicę śmierci Wojciecha Kilara miał miejsce koncert w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego „Virtuoso”.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się filmy dokumentalne w reżyserii Andrzeja Machnowskiego: o szczególnym dla Polaków miejscu, które znajduje się w pobliżu Via Dolorosa, Golgoty i Bożego Grobu w Ziemi Świętej – pt. Serce Polski w Jerozolimie oraz dokument pt. Emisariusz Kardynała – niezwykła historia żołnierza Wehrmachtu, który w czasie II wojny światowej uratował przed zniszczeniem relikwie św. Wojciecha z gnieźnieńskiej katedry; podoficer Thelen podjął się ryzykownej misji przewiezienia relikwii z Gniezna do Inowrocławia i przez niemal 50 lat ukrywał czyn, który w 1941 r. mógł go kosztować życie.

Uchwałami Sejmu i Senatu rok 2023 zadedykowano m.in. Mikołajowi Kopernikowi w 550. rocznicę urodzin oraz Janowi Matejce w 130. rocznicę śmierci. Z tych okazji w wybranych bydgoskich szkołach odbywały się spotkania i wystawy, aby przybliżyć znaczenie tych postaci dla kultury. W tym roku przypada również 100. rocznica urodzin Andrzeja Szwalbego, zasłużonego dla Bydgoszczy animatora życia muzycznego. W Domu Polskim podczas prelekcji dr Stefan Pastuszewski przypomniał uczestnikom postać i działalność tego wybitnego organizatora życia muzycznego, twórcy Filharmonii Pomorskiej.

Reklama

Specjalną ofertą dla młodzieży było spotkanie z bp. Włodarczykiem poświęcone refleksji nad wyzwaniami, które stawia współczesność, zawarte w tytule debaty: „Nie pozwólcie, aby zniszczono waszą przyszłość”.

Jak zawsze w Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej nie zabrakło odniesień do ważnych rocznic, a zwłaszcza do 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które zostały wzbogacone licznymi koncertami i pieśniami patriotycznymi, m.in. koncertem patriotycznym „Polska – Ziemia Ojczysta” w wykonaniu zespołu Centralnej Diakonii Ruchu Światło-Życie.

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej to cykliczne religijno-kulturalne wydarzenie organizowane od połowy lat 70. XX wieku przez osoby duchowne i świeckie. Przedsięwzięcie składa się z cyklu koncertów, wykładów, spektakli, wystaw, spotkań w szkołach i instytucjach kulturalnych oraz nabożeństw w kościołach. Tygodniom Kultury Chrześcijańskiej towarzyszą sesje naukowe, w których uczestniczą specjalnie zapraszani wybitni przedstawiciele polskiego Kościoła, kultury i nauki.

Wydarzenia w diecezji bydgoskiej potrwają do 14 listopada. /I.C.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idąc za muszlą

2023-11-14 13:55

Niedziela Plus 47/2023, str. VIII

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

diecezja.bydgoszcz.pl

Oficjalne otwarcie Bydgoskiej Drogi św. Jakuba

Oficjalne otwarcie Bydgoskiej Drogi św. Jakuba

Nowy szlak do Santiago de Compostela od kilku tygodni prowadzi przez centrum miasta.

Uroczystości otwarcia Bydgoskiej Drogi św. Jakuba odbyły się w bazylice św. Wincentego a Paulo. – Pielgrzymowanie do Santiago de Compostela zaczyna się u progu domu każdego pielgrzyma, a nie, jak się często sądzi, dopiero w Hiszpanii – podkreślił ordynariusz diecezji bp Krzysztof Włodarczyk podczas Mszy św. Przypomniał też, że już w epoce średniowiecza wielu pielgrzymów wyruszało na Camino de Santiago z Polski, również z Kujaw i Pomorza. – Myślę, że szlak bydgoski jest na tyle ważny, iż potrafi połączyć drogę pomorską i Camino Polaco. Może ten szlak pokaże nam, że trzeba się łączyć, a nie dzielić... – zauważył bp Włodarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Jan Macha – śląski męczennik, bohater narodowy

20 listopada 2021 r. do grona błogosławionych Kościoła w Polsce dołączył ks. Jan Macha, zgilotynowany w grudniu 1942 roku. Młody, 28-letni kapłan napisał w pożegnalnym liście: „Nie rozpaczajcie! Bez jednego drzewa las lasem zostanie. Bez jednej jaskółki wiosna też zawita, a bez jednego człowieka świat się nie zawali”. – Cała ta fraza, niezwykle piękna, to dokument, który powinien wejść do świadomości Kościoła w Polsce i do naszej narodowej legendy – mówi dr Andrzej Grajewski.

Dorota Giebułtowicz (KAI): Ks. Jan Macha został wyświęcony u progu wojny 25 czerwca 1939 r. w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Pierwszą placówką, w której rozpoczął posługę jako wikary, była parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej, ale moment podjęcia pracy duszpasterskiej – najtrudniejszy z możliwych, czyli 1 września 1939 roku.

CZYTAJ DALEJ

Wracają pociągi do Zakopanego; przedwojenny rekord Luxtorpedy będzie wyrównany

2023-12-02 07:43

commons/wikimedia.pl

22 grudnia, po zakończeniu zasadniczej przebudowy trasy kolejowej, wracają bezpośrednie pociągi do Zakopanego – poinformowało PAP biuro prasowe PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Docelowo czas przejazdu pomiędzy Krakowem a Zakopanem wyniesie ok. 2 godz. i 15-20 min, zatem rekord na tej trasie z 1936 r. ustanowiony przez „Luxtorpedę” będzie wyrównany.

„Na kolejowej zakopiance realizowany jest ostatni, zasadniczy etap inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych SA. Obecnie kontynuowane są m.in. roboty torowe, a także w zakresie sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. W grudniu planujemy także oddanie do użytkowania stacji Zakopane, w zakresie umożliwiającym obsługę podróżnych. W przyszłym roku, na wiosnę - planowane jest wykonanie robót wykończeniowych, porządkowych, a także budowa dróg zbiorczych i zakończenie pozostałych prac” – przekazała PAP Dorota Szalacha z biura prasowego PKP PLK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję