Reklama

Aspekty

Piękno świata mówi o Stwórcy

Święta Bożego Narodzenia skłaniają niektórych do postawienia sobie pytania o to, czy wiara we Wcielenie Chrystusa nie stoi w opozycji z argumentami rozumowymi.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 52/2023, str. IV-V

[ TEMATY ]

wywiad

Boże Narodzenie

Angelika Zamrzycka

Dr hab. Piotr Bylica

Dr hab. Piotr Bylica

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Rafał Witkowski: Jak mamy pojmować relację między nauką a wiarą?

Prof. Piotr Bylica: Należy odróżnić relację między rozumem a wiarą od relacji między nauką a wiarą. Nauka uchodzi dzisiaj za wzorzec racjonalności, czyli posługiwania się rozumem. Istnieją też nurty, w których przeciwstawia się rozum i wiarę. Możemy przytoczyć takie stanowisko teizmu, zgodnie z którym uznaje się, że wiara jest wiarą dlatego, że nie posiłkuje się racjonalnym rozumowaniem ani argumentami naukowymi, lecz jest niezależna od faktów. Filozof David Hume – abstrahując od tego, czy był agnostykiem, ateistą, czy może nawet fideistą – napisał słynny tekst, w którym stwierdził, że cudów nie ma albo nie przedstawiono dotąd przekonujących świadectw na ich rzecz. Hume nie wykluczał wiary w Chrystusa, ale wskazywał, że wiara ma być wiarą, a nie dowodem opartym na argumentach.

Czyli Hume przeciwstawił wiarę rozumowi. A jak my – jako katolicy – mamy podchodzić do tej kwestii?

Poza stanowiskiem fideistycznym w chrześcijańskiej tradycji teologicznej zasadniczo nie przeciwstawia się wiary rozumowi. Uznaje się, że argumentacja, świadectwa, fakty i rozumowania logiczne mają stanowić przygotowanie do wiary. Jak przyjrzymy się temu, co jest zawarte w Piśmie Świętym, to w Ewangelii według św. Jana przeczytamy, że Pan Jezus mówi, że jeżeli nie wierzymy ze względu na to, co mówi, to mamy uwierzyć ze względu na same znaki i czyny. Chrystus wskazuje, że argumentem na rzecz wiary w Syna Bożego są dzieła, których On dokonuje. Wiele jest fragmentów biblijnych, zgodnie z którymi nie wymaga się wiary „na ślepo”, czyli wbrew świadectwom i wbrew argumentom, lecz wiara wypływa z tego, co dyktuje rozum. W pierwszym rozdziale Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian czytamy o tym, że z obserwacji świata i dzieł możemy poznać, że istnieje Stwórca tego świata. W takim rozumieniu wiara nie jest czymś przyjmowanym „na ślepo”, lecz jest oparta na świadectwach, m.in. na tym, co można zobaczyć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Niektórzy odbierają teologii miano racjonalności. Gdzie możemy szukać początków takiego stanowiska?

W okresie oświecenia pod hasłem rozumu zwalczano religię. Żyjemy w realiach kultury europejskiej, więc możemy powiedzieć, że w tamtym okresie zwalczano chrześcijaństwo. Oświeceniowi myśliciele byli w większości ateistami i naturalistami. Ewentualnie byli agnostykami i deistami, czyli nie wierzyli w osobowego Boga teizmu chrześcijańskiego. Z okresu oświecenia wzięła się idea, że rozumowe poznanie oparte na doświadczeniu i obserwacjach to jedyna wartościowa wiedza. Tymczasem niektóre twierdzenia konieczne dla uprawiania nauki wcale nie wywodzą się z doświadczenia i obserwacji, lecz są pewnymi filozoficznymi założeniami, jak choćby założenie, że wszechświat jako cały jest racjonalnie uporządkowany i że jest w nim stały niezmienny porządek. Frapujące jest samo przekonanie o tym, że jedyną wartościową wiedzą jest wiedza naukowa. To nie jest twierdzenie naukowe, ponieważ żadna z dziedzin naukowych, takich jak chemia czy biologia, nie zajmuje się badaniem nauki. Twierdzenie o tym, że tylko wiedza naukowa jest wartościowa, jest niespójne. Należy bowiem do obszaru pozaukowego – filozoficznego.

W jaki sposób nauka we współczesnym rozumieniu rozminęła się z religią?

Kiedy rodziła się współczesna nauka, ludzie zaczęli tłumaczyć zjawiska przyrodnicze naturalistycznie, czyli przez odwołanie się tylko do czynników przyrodniczych, bez czynników nadnaturalnych, boskich. Zaczęła dominować narracja, zgodnie z którą wiele rzeczy, które wcześniej tłumaczono przez odwołanie do Boga, można wytłumaczyć bez Boga. To zaczęło podważać wiarygodność religii. Niektórzy teologowie uznali więc, że w wyjaśnianiu zjawisk tego świata należy zrezygnować z wszelkich odwołań do Boga. Natomiast twórcy nauki nowożytnej, czyli m.in. Newton, Kepler, Galileusz, byli wierzącymi naukowcami. Newton stwierdził, że dzięki uprawianiu filozofii naturalnej (dziś nazywanej „nauką”) możemy poznać atrybuty Boga. Widział cały szereg różnych miejsc na działanie Boga w świecie. W żadnym wypadku nie był naturalistycznym uczonym. Kepler natomiast pisał, że rozpatrując ruchy planet i prawa tym rządzące, możemy myśleć myślami Boga. Narodziny nowożytnej nauki dokonały się w nurcie chrześcijańskim. Dopiero później pojawiła się narracja naturalistyczna.

Reklama

Obecnie nauka jest uprawiana na uniwersytetach głównie w nurcie naturalistycznym. Dziś wielu chciałoby usunąć teologię z uczelni, odbierając jej miano naukowości. Skąd wzięły się uniwersytety?

Uniwersytetów wcale nie założyli ateiści pragnący zwalczać chrześcijaństwo na drodze naukowej! Zakładali je chrześcijanie w średniowiecznej Europie. To właśnie uniwersytety europejskie stały się miejscem uprawiania nauki, którą znamy dziś.

Interesuje się Pan Profesor twórczością Clive’a Staples’a Lewis’a, nazywanego największym współczesnym apologetą chrześcijaństwa. Dlaczego?

Miesiąc temu obchodziliśmy jego 60. rocznicę śmierci. Lewis żył w latach 1898 – 1963. Pochodził z Irlandii, ale kulturowo był związany z Kościołem anglikańskim. Jego dziadek był pastorem. Lewis jako dziecko był wierzący, ale z biegiem czasu zaczął tracić tę wiarę. Zastanawiał się nad faktem istnienia wielu religii. Zadawał sobie pytanie, dlaczego właśnie chrześcijaństwo miałoby być prawdziwe. Jednocześnie przez całe życie doświadczał niezwykle silnego uczucia, które określał mianem radości połączonej z niezaspokojonym pragnieniem, tęsknotą. Tak przeżywał m.in. czytanie mitów. Ludzie często poszukują spełnienia tej tęsknoty w różnych rzeczach tego świata, po czym okazuje się, że to nie to. Lewis’owi istnienie tego niezaspokojonego pragnienia nie pasowało do jego ateistycznego sposobu widzenia rzeczywistości. Czuł, że coś się za tym kryje...

Jaki zawód pełnił Lewis?

Był specjalistą od literatury średniowiecznej i renesansowej na Uniwersytecie w Oxfordzie. Pod koniec życia pracował w Cambridge. Jeszcze podczas studiów czytał różne teksty z okresu klasycznego, które wydawały mu się pod prąd jego myślenia. Poznał też twórczość G.K. Chesterton’a. Lewis najpierw nawrócił się na teizm. To jeszcze nie było chrześcijaństwo. Wreszcie odbył rozmowę z J.R.R. Tolkienem, który był jego przyjacielem i wytłumaczył mu, że mitów nie należy rozumieć jako opowieści o faktach, lecz jako sposób wyrażania pewnych prawd, które lepiej wyrażać za pomocą fabuły aniżeli za pomocą teorii, doktryn i ciągów argumentacyjnych. Tolkien pokazał Lewis’owi, że chrześcijaństwo jest mitem, który mówi o tym, co wydarzyło się naprawdę, w przeciwieństwie do innych mitów. Dzięki Tolkienowi Lewis nawrócił się na chrześcijaństwo. Zaczął pisać teksty, w których ukazywał, że wiara religijna jest racjonalna, ponieważ rozum wspiera wiarę, pozwalając uczynić pierwsze kroki. W ten sposób stał się wielkim apologetą na rzecz teizmu.

2023-12-19 17:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łazarza Psy

Niedziela Ogólnopolska 1/2018, str. 50-53

[ TEMATY ]

wywiad

Niedziela Młodych

Łukasz Sośniak SJ

Raperzy Tomasz „Hiob” Karenko i Łukasz „Wieczny” Wieczorek przyjaźnią się od wielu lat. Niedawno postanowili stworzyć wspólny projekt pod nazwą „Non Grata” – o czym opowiadają Łukaszowi Sośniakowi SJ

ŁUKASZ SOŚNIAK SJ: – Po co Wam ten duet?

CZYTAJ DALEJ

Trwam w Winnym Krzewie

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

Jakiś czas temu spotkałem mężczyznę, który po wielu latach przeżytych z dala od Boga i Kościoła odnalazł skarb wiary i utracony całkowicie sens życia. Urodził się w dobrej katolickiej rodzinie. Rodzice zadbali o jego religijną formację. Pokazali mu prawdziwe rodzinne życie, jednak już jako nastolatek zaczął się od tego wszystkiego odcinać. Spotkał takie osoby, które przekonały go, że religia to ludzki wymysł, że Boga nie ma, a Kościół i jego ludzie to zwykli hipokryci. Począł się zatracać, zaczął bowiem nadużywać alkoholu, zażywać narkotyki, prowadzić rozwiązłe życie, w niczym nieskrępowanej wolności. Porzucił dom, zrozpaczonych rodziców i związał się z towarzystwem, które wyznawało podobne „wartości”. Tam poznał swoją przyszłą żonę. Zawarli nawet sakrament małżeństwa, bo ktoś ich przekonał, że to fajna „impreza”. Dali życie trzem córkom, których nawet nie ochrzcili. Małżeństwo tego człowieka rozpadło się, a córki totalnie pogubiły się w życiu. Został sam z poczuciem przegranego życia. Postanowił ze sobą skończyć. I wtedy spotkał kogoś, kto przypomniał mu o Bogu, o sakramentach świętych, o Różańcu i zaprowadził do wspólnoty działającej w parafii, która otoczyła go miłością i modlitwą. Dzisiaj odbudowuje swoje życie, porządkuje swoje sprawy. Na jego dłoni widziałem owinięty różaniec, z którym, jak powiedział, nigdy się już nie rozstaje. Na pożegnanie przyznał, że nareszcie czerpie pełnymi garściami z Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję