Reklama

Niedziela Małopolska

Każdy może tu wejść

Jej kult rozwija się na Podhalu od ponad 30 lat! Tu modlą się i turyści, i górale.

Niedziela małopolska 17/2024, str. V

[ TEMATY ]

Podhale

Biuro Prasowe AK

Przedstawiciele Kir witają abp. Marka Jędraszewskiego

Przedstawiciele Kir witają abp. Marka Jędraszewskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Kirach, nieopodal wejścia do Doliny Kościeliskiej w Tatrach, znajduje się kaplica Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. To świątynia rektoralna, w której posługę duszpasterską pełnią: ksiądz rektor Marian Szczecina i ksiądz senior Stanisław Woźniak z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich. Tu modlą się turyści oraz mieszkańcy Podhala, m.in. z Kir, Kościeliska, Witowa, Dzianisza. Tu wypraszają dla siebie i bliskich wiele łask.

Opatrzność

Reklama

Kaplica jest częścią większego budynku. Znajdują się w nim także mieszkania dla kapłanów oraz gościnne pokoje wynajmowane dla turystów. Z ks. Marianem rozmawiamy w kuchni przy pachnącej kawie. Gdy dopytuję, skąd Matka Boża Gietrzwałdzka wzięła się na Podhalu, ksiądz rektor uśmiechając się, stwierdza: – Zapewne Opatrzność Boża to sprawiła. A po chwili opowiada: – Kult Matki Bożej Gietrzwałdzkiej rozwija się na Podhalu od ponad 30 lat. Kaplica stoi na ziemi rodziny Olszowskich. Ostatnia właścicielka, Katarzyna Olszowska swój dom rodzinny i ziemię ofiarowała w 1966 r. naszemu zakonowi. Najpierw było to miejsce, w którym kapłani regenerowali siły, organizowali rekolekcje. Na wakacje i na ferie przyjeżdżali tu nasi klerycy. W latach 80. XX wieku, gdy do Kir przybył ks. Stanisław Woźniak, to miejsce zaczęło pełnić inną rolę. W myślach, pragnieniach ks. Stanisława pojawił się projekt rozbudowy domu, w tym powiększenia kaplicy. W 1993 r. w ołtarzu głównym został umieszczony obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, który zastąpił ikonę patronki tego miejsca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od kilku lat budynek funkcjonuje także jako dom wypoczynkowy. – Dużo ludzi przyjeżdża do nas, w tym rodziny z dziećmi – opowiada ks. Marian. Zauważa, że z reguły to nie są przypadkowi turyści: – To dla nich istotne, że schodzą z pokojów do kaplicy, gdzie mogą się pomodlić.

Pośrednicy

Do kościoła można wejść o każdej porze dnia. Ksiądz tłumaczy, że to ważne, aby miejsca sakralne były dostępne dla modlących. – Owszem, tabernakulum z Najświętszym Sakramentem jest zamknięte, ale do kaplicy każdy może wejść i się pomodlić – zapewnia.

Reklama

A ten, kto tu wejdzie, może wybierać pośredników w modlitwie. Jedni klękają przed obrazem Matki Bożej, inni – w kaplicy św. Rity albo przed wizerunkiem św. Charbela, czy św. Ojca Pio... Jest jeszcze: św. Józef, św. Ekspedyt, św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Antoni. Jest figura św. Michała Anioła. To chyba jedyna taka przestrzeń sakralna, gdzie na tak niedużej powierzchni szerzy się kult tylu świętych. Gdy dopytuję, skąd taka idea, ksiądz rektor wskazuje na swego poprzednika, ks. Stanisława, który to miejsce urządzał według własnej wizji. – To był czas, kiedy w Polsce upowszechniał się np. kult św. Rity czy św. Charbela i ks. Stanisław starał się, aby w naszej kaplicy były ich obrazy – wyjaśnia ks. Marian. Podkreśla, że na nabożeństwach (22. dnia każdego miesiąca) do św. Rity i św. Charbela zawsze jest liczne grono wiernych, którzy za ich wstawiennictwem wypraszają potrzebne łaski i dziękują za otrzymane. Podobnie jest w każdą środę, kiedy są odprawiane nabożeństwa do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i św. Józefa.

Nastawienie

Na podstawie świadectw, zapisywanych w księdze próśb i podziękowań oraz w księdze poświęconej Matce Bożej, można stwierdzić, że jest dużo osób, które w kaplicy wypraszają łaski. – To bardzo szerokie spektrum ludzkich spraw, które omadlają nawiedzający to miejsce – przyznaje ksiądz rektor. I dodaje: – Często pojawia się motyw wiary swoich najbliższych; dzieci, wnuków, ich powrotu do Boga. Ludzie się modlą, żeby wiara była żywa i praktykowana w rodzinach. Są też prośby o uzdrowienie i fizyczne, i duchowe, o dobre relacje międzyludzkie... Kapłan zaznacza, że czyni wszystko, aby nie było takiego nastawienia na cuda. – W życiu są różne sytuacje i zawsze podkreślamy, że wyproszenie szczególnej łaski to sprawa związana z wiarą – wyjaśnia ks. Marian i zauważa: – Gdy Pan Jezus uzdrawiał, to w odniesieniu do wiary konkretnego człowieka, więc to się dokonuje zawsze na styku osobistego spotkania z Jezusem.

Ksiądz rektor przyznaje, że wielu turystów, zmierzając do Doliny Kościeliskiej, zatrzymuje się przed wizerunkiem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Kirach. – Każdy może tu przyjść, pomodlić się – zaprasza ks. Marian Szczecina. Wskazując na kaplicę (na placu przy świątyni), dodaje, że „częstuje” turystów różańcami. – Można na drogę zabrać różaniec – zachęca i zauważa: – Wielu tak robi. Tym bardziej że jak się idzie w góry, to ma się trochę więcej czasu na przemyślenia, na modlitwę.

Na stronie: www.koscielisko.kanonicy.pl/kaplica więcej o miejscu modlitwy i wypoczynku.

2024-04-23 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Nowym Targu odbyły się kolejne Podhalańskie Dni Trzeźwości

[ TEMATY ]

trzeźwość

Podhale

Damian Krawczykowski

W dniach 26-28 listopada w Nowym Targu odbyły się XXXV Podhalańskie Dni Trzeźwości. W tym roku realizowane były pod hasłem „W trosce o trzeźwość”.

- To bardzo ważne, że tu jesteśmy i nie smuciłbym się z niewielkiej liczby. To naprawdę ważne, że staramy się w tym niełatwym świecie promować ideę trzeźwości - powiedział do osób zebranych w auli kościoła św. Jadwigi podczas panelu konferencyjnego, główny organizator dr Jacek Świst.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję