Reklama

Niedziela Legnicka

Pielgrzymka „od kuchni”

Pieszą pielgrzymkę tworzą uczestnicy, którzy wędrują w różnych grupach, bądź poprzez udział w służbach, będących pomocą dla pątników. Oto kilka obrazów z pielgrzymki.

Niedziela legnicka 32/2024, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Monika Poręba-Zadrożna

Pielgrzymom towarzyszył zespół medyczny z kapelanem ks. Dariuszem

Pielgrzymom towarzyszył zespół medyczny z kapelanem ks. Dariuszem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Skoro ruszyła piesza pielgrzymka, ruszył także pielgrzymkowy sekretariat. W specjalnie oznakowanym samochodzie Adrianna i Zuzanna nie tylko zapisywały pątników, którzy decydowali się dołączyć do pielgrzymki, ale także odpowiadały na każde nurtujące pielgrzymów pytania. Można też było zaopatrzyć się w wyjątkowe gadżety pielgrzymkowe.

Radiotechnika

Na szlaku jest wręcz niezbędny. To on odpowiada za nagłośnienie w poszczególnych grupach, podczas Mszy św., nabożeństw czy Apeli Jasnogórskich. Radiotechnik, bo o nim mowa, codziennie rozkładał „kilometry” kabli, puszki z prądem, by legnicką pielgrzymkę po prostu było słychać. W wolnym czasie naprawiał tuby, zerwane kable, a nawet, jak trzeba, samochód i okulary. „Złota rączka” – tak nazwany został kleryk Konrad Skuratko – radiotechnik pielgrzymkowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Siłacze” z Gietrzwałdu też wędrowali na Jasną Górę

Wcześniej pielgrzymowali pieszo do sanktuarium w Gietrzwałdzie, a teraz podjęli wędrówkę na Jasną Górę. 8-osobowa grupa pątników w czerwcu wyruszyła z Lubina na VI pieszą pielgrzymkę do sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie. Wówczas w ciągu 18 dni pokonali 555 km. Teraz przed nimi było „tylko” 260 km. Chociaż byli w różnych grupach, czas na postojach wykorzystywali na spotkania, podczas których wspominali wyjście do Gietrzwałdu i mobilizowali się do tej i przyszłych pielgrzymek.

Służba medyczna w akcji

„Słońce, czy deszcz do Maryi spiesz”. Pół tysiąca pielgrzymów dzielnie kroczyło na Jasną Górę, a na trasie często towarzyszyło im słońce. Dlatego też zgodnie z zaleceniami służb medycznych, na głowy zakładali czapki, kapelusze lub chusty. Mieli także okulary przeciwsłoneczne oraz pili dużo wody. Jednak ratownicy medyczni, pielęgniarki oraz lekarze pracowali na najwyższych obrotach. Bóle nóg, głowy, zapalenie ścięgien, czy popularna asfaltówka – z tymi dolegliwościami najczęściej zmagali się pielgrzymi. – Najwspanialsi pacjenci pod słońcem. Nie marudzą, nie płaczą. Często wykonujemy czynności związane ze stopami, ale też zdarzają się interwencje związane z bólem, ale oni dzielnie to znoszą – chwaliły pielgrzymów pielęgniarki.

Z pielgrzymki na pielgrzymkę

Po zakończonej 5 sierpnia pielgrzymce na Jasną Górę, tydzień później, w poniedziałek 12 sierpnia, rozpoczyna się kolejne wędrowanie. Tym razem pątnicy z Legnicy będą maszerować na wielki odpust do Krzeszowa. 3-dniowa piesza pielgrzymka rozpocznie się w o godz. 8 w katedrze. Można się na nią zapisać on-line lub tuż przed samym wyruszeniem w drogę przed katedrą. Pielgrzymi dotrą do sanktuarium maryjnego w Krzeszowie w środę 14 sierpnia o godz. 18.

2024-08-07 08:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowa Via Francingena

Niedziela wrocławska 26/2025, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Wspólne zdjęcie na zakończenie pielgrzymki

Wspólne zdjęcie na zakończenie pielgrzymki

Rok Jubileuszowy stoi pod znakiem podążania drogami nadziei. Dlatego też Miłośnicy Dróg św. Jakuba Archidiecezji Wrocławskiej postanowili udać się pieszo do Rzymu. Jako miejsce początkowe wybrali Viterbo, miasto oddalone ok. 120 km od Rzymu.

Patronat medialny nad pielgrzymką objęła Niedziela Wrocławska, dlatego była ona relacjonowana na naszej stronie internetowej www.wroclaw.niedziela.pl. W grupie liczącej 20 osób był ks. Tomasz Gospodaryk, organizator pielgrzymki, a także kapelan dróg św. Jakuba w Archidiecezji Wrocławskiej oraz proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Kruszynie. – Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od Viterbo i każdego dnia przechodziliśmy dystans ponad 20 km. Naszym celem był grób św. Piotra Apostoła, który znajduje się w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Pielgrzymka liczyła prawie 120 km, a wśród pielgrzymów były osoby, które wielokrotnie były na trasie do Santiago de Compostela, czy też miały już w swoim dorobku pielgrzymkowym pokonanie trasy do Rzymu z Polski – podkreśla ks. Gospodaryk, dodając: – Po dotarciu do Rzymu panowała wśród nas wielka radość. Pogoda nas nie rozpieszczała, ponieważ były bardzo wysokie temperatury. Nie raz było tak, że ludzie ze zdziwieniem patrzyli na nas idących w najgorętszej porze dnia. Spotykane przez nas w drodze osoby były bardzo życzliwe i pomocne, a bywały momenty, że odczuliśmy na trasie Bożą opiekę.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego potrzeba było aż stu lat, aby Kościół uznał objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie?

2026-06-26 21:34

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Matka Boża Gietrzwałdzka

Julia Czernik

Zatwierdzam kult objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie jako nie sprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, oparty na faktach wiarygodnych, których charakter nadprzyrodzony i Boży nie da się wykluczyć” – oświadczył publicznie 11 września 1977 roku w obecności tysięcy pielgrzymów biskup warmiński Józef Drzazga. W ten sposób w imieniu Kościoła uznał, że między 27 czerwca a 16 września 1877 roku w Gierzwałdzie ukazywała się Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta.

Poniżej fragment książki Odkryć Gietrzwałd na nowo. Całość do kupienia w naszej księgarni: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Nowy biskup w Pelplinie: Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej

2026-06-27 19:06

CENTRUM MEDIALNE DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ

Bp Przemysław Szulc

Bp Przemysław Szulc

Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej, bez kompromisów i udawania. Módlmy się o taką wiarę dla każdej i każdego z nas – powiedział bp Przemysław Szulc na zakończenie uroczystości, podczas których przyjął sakrę biskupią. Święcenia biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej odbyły się w bazylice katedralnej w Pelplinie, w uroczystość głównej patronki diecezji, Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, 27 czerwca br.

Głównym konsekratorem bp. Przemysława Szulca był biskup pelpliński Ryszard Kasyna, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję