Reklama

Aspekty

To już ćwierć wieku

– To jest wasza historia, wasze doświadczenie, wasze świadectwo – powiedział bp Adrian Put 24 sierpnia podczas Eucharystii w świebodzińskim sanktuarium. Tego dnia parafia Miłosierdzia Bożego świętowała 25-lecie istnienia.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 35/2024, str. I

[ TEMATY ]

Świebodzin

Maciej Krawcewicz

Uroczysta procesja wejścia

Uroczysta procesja wejścia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do udziału we Mszy św. zostali zaproszeni wszyscy kapłani, którzy w minionych latach pracowali w tej parafii. Byli też obecni przedstawiciele władz samorządowych, goście i oczywiście parafianie. Drugą częścią uroczystości był festyn rodzinny na placu pod figurą Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, która jest jedną z najwyższych takich figur na świecie.

Parafia Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie została erygowana 25 sierpnia 1999 r., a w 2008 r. kościół został ustanowiony sanktuarium. – Dzisiejszy dzień to dla mnie duża radość. Chociaż mieszkam tu od niedawna, to aktywnie uczestniczę w służbie liturgicznej. Muszę powiedzieć, że jest to parafia bardzo otwarta na posługę świeckich. Jest dużo fajnych inicjatyw, w które można się włączyć – mówi Rafał Zimniewicz. – Zawsze, kiedy przejeżdżam koło figury, pozdrawiam Pana Jezusa. Jako mieszkaniec Świebodzina mam to szczęście, że mogę oglądać tę figurę o różnych porach roku i różnych porach dnia. Za każdym razem wygląda niesamowicie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

5 lat po erygowaniu parafii powstała w niej wspólnota Przyjaciół Paradyża. – Byłam wtedy w grupie różańcowej i zapytaliśmy naszego pierwszego proboszcza ks. Sylwestra Zawadzkiego, czy możemy założyć wspólnotę, która będzie się modliła o powołania. Ksiądz się zgodził i został naszym opiekunem – wspomina liderka wspólnoty Teresa Adamik.– To był człowiek głębokiej wiary, prowadził wszystkich parafian drogami Bożej miłości. Pamiętam czas, kiedy miało tu być erygowane sanktuarium. Ks. Zawadzki martwił się tym, kiedy przyjdą potrzebne zgody, a wtedy mówiłam mu, że my się modlimy, żeby to stało się jak najszybciej, więc miał w nas podporę.

Homilię wygłosił bp Adrian Put. – Jako mała wspólnota Kościoła, która od 25 lat tutaj prowadzi swoje życie wiary, jesteście częścią Ludu Bożego. Tu prowadzicie swoją drogę zbawienia, drogę wyznaczoną przez Chrystusa, ale to jest wasza historia, wasze doświadczenie, wasze świadectwo – powiedział. – Podstawowe zadania Kościoła mieszczą się w trzech wymiarach. Po pierwsze kult Pański, święta liturgia. Nie nasza, tylko Jego, bo to o Jezusa chodzi. Oddawanie czci Bogu w duchu i prawdzie. Wszystko tu ma znaczenie: i ten kościół, któryście wznieśli, i te święte znaki, które tu wykonujecie mocą Bożą – tłumaczył biskup. – Niezwykle ważne jest również głoszenie słowa Bożego. I trzecie, ostatnie zadanie Kościoła, to czynienie miłości, miłosierdzia. A kogo jak kogo, ale waszej parafii chyba o tym przekonywać nie trzeba.

Po zakończonej Mszy św. została poświęcona tablica pamiątkowa śp. ks. prał. Sylwestra Zawadzkiego. – Tablica została zrealizowana w rekordowym tempie, jeszcze przedwczoraj była w pracowni. W najbliższych dniach zawiśnie w przeznaczonym dla niej miejscu. O odsłonięcie tablicy poprosiliśmy dwie osoby szczególnie bliskie księdzu prałatowi – jego najmłodszego brata, p. Stanisława Zawadzkiego oraz naszego kościelnego, p. Jana Zielińskiego, który jest najstarszym i najdłużej pracującym pomocnikiem księdza prałata – wyjaśnił proboszcz ks. Paweł Bryk.

2024-08-27 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świebodzin. Przygotowania do gali Lubuski Samarytanin

[ TEMATY ]

Świebodzin

lubuski samarytanin

Ks. Tomasz Duszczak

Uczestnicy spotkania w Świebodzinie

Uczestnicy spotkania w Świebodzinie

W Świebodzinie odbyło się wczoraj spotkanie przygotowawcze do uroczystej gali Lubuski Samarytanin.

Nagroda „Lubuski Samarytanin” jest nagrodą biskupa zielonogórsko-gorzowskiego ustanowioną na wniosek Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. Głównym celem wyróżnienia „Lubuski Samarytanin” jest promocja oraz przybliżenie opinii społecznej osób i instytucji, które podejmują przykładną, oddaną, bezinteresowną i holistyczną służbę względem osób chorych, cierpiących, a także ich rodzin, oraz przyczyniają się poprzez swoją pracę do poprawy jakości opieki wobec osób chorych i cierpiących. Co roku nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach:
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Poręczny modlitewnik jest dostępny wraz z naszym Tygodnikiem Katolickim "Niedziela". Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

CZYTAJ DALEJ

Zełenski krytykuje Karola Nawrockiego. Porównuje prezydenta do Viktora Orbana

2026-06-22 07:07

[ TEMATY ]

Wołodymyr Zełenski

Karol Nawrocki

PAP

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że "prezydent RP Karol Nawrocki zdecydował się na eskalację w kwestii odebrania ukraińskiemu przywódcy Orderu Orła Białego ze względu na wewnętrzną walkę polityczną w Polsce". Dodał, że Nawrocki "działa jak Viktor Orban, gdy był premierem Węgier".

Widzę w tym wyłącznie proces wyborczy. Prezydent Karol Nawrocki walczy o pozycję swojej partii wobec premiera (Donalda) Tuska. Nie mamy z tym nic wspólnego, to ich wewnętrzna sprawa – powiedział Zełenski w niedzielnym wywiadzie dla stacji telewizyjnej TSN, omówionym przez portal Ukrainska Prawda.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję