Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Plon, niesiemy plon

Dawno temu starosta lubaczowski, burmistrzowie i wójtowie powiatu lubaczowskiego ustalili, że powiatowe dożynki odbywać się będą co roku w innej gminie w ostatnią niedzielę sierpnia. Tych ustaleń przestrzegają do dziś.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 36/2024, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Adam Łazar

Dziekan Cieszanowski ks. dr Stanisław Solilak błogosławi wieńce dożynkowe

Dziekan Cieszanowski ks. dr Stanisław Solilak błogosławi wieńce dożynkowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Tegoroczne dożynki powiatowo-gminne odbyły się 25 sierpnia w gminie Cieszanów, w miejscowości Nowe Sioło. I choć to rolnicy orzą, sieję, zbierają plony, to również wierzą, że wzrost i obfitość plonów zależy od Pana Boga. Dlatego dożynki rozpoczynają Mszą św. dziękczynną. Przewodniczył jej pasterz parafii Wniebowzięcia NMP w Nowym Siole, ks. Mieczysław Kaciuba, a kazanie dożynkowe wygłosił dziekan lubaczowski ks. Andrzej Stopyra. Ponadto w koncelebrze uczestniczyli dziekan cieszanowski ks. dr Stanisław Solilak i wicedziekan lubaczowski ks. Roman Karpowicz. Eucharystia została przyozdobiona pięknymi wieńcami dożynkowymi, które zostały poświęcone. Następnie dożynkowy korowód uroczyście przeszedł na plac przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym na dalszą część Święta Plonów. Głos zabrali gospodarze tego wyjątkowego wydarzenia: starosta lubaczowski Barbara Broź oraz burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego obrzędu przekazania na ręce gospodarzy dożynek przez starostów dożynkowych – Zofię Zaborniak i Dawida Ważnego, chleba upieczonego z tegorocznej mąki. Na scenie pojawili się również samorządowcy z Węgier, Słowacji i Ukrainy, którzy dziękowali włodarzom gmin z powiatu lubaczowskiego za współpracę i dziękowali rolnikom za ciężką pracę jaką wykonują. Z okolicznościowym słowem wystąpili także poseł na Sejm RP Teresa Pamuła i wicewojewoda podkarpacki Tomasz Lorenc. Siedmiu wyróżniającym się rolnikom wręczone zostały odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Magnesem przyciągającym tłumy ludzi są wieńce dożynkowe. Było ich w tym roku 34. Brały udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec. Komisja oceniająca w składzie: Małgorzata Dziura, Gabriela Kołodziej i Monika Szwed wybrała trzy najpiękniejsze. Zwyciężył wieniec KGW ze Szczutkowa, II miejsce zajął wieniec Samorządu miasta Oleszyce, III miejsce KGW z Nowego Sioła-Wieś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród 22. potraw zgłoszonych do konkursu kulinarnego „regionalny smak ziemi lubaczowskiej” tych najsmaczniejszych szukała komisja w składzie: Agnieszka Nieckarz, Andrzej Węgierak i Józef Ozimek. I znalazła. Za najsmaczniejszą regionalną potrawę komisja uznała polędwiczki cielęce zapiekane z borówką i żurawiną, przygotowane przez KGW Folwarki. Drugie miejsce zajęły pierogi z cielęciną i kurkami zrobione przez KGW z Uszkowiec. Natomiast członkinie KGW z Dachnowa zajęły trzecie miejsce za gołąbki zapiekane kurkami po dachnowsku.

Nie ma dożynek bez śpiewu i muzyki. Na plenerowej scenie wystąpiły zespoły z terenu powiatu lubaczowskiego: „Niezapominajki” z Cieszanowa, które obchodziły 10. rocznicę powstania, „Stokrotki” z Cewkowa, a także kapele „Galicjanie” z Narola, „OdNowa” z Łukawca, „Braciaki” z Podemszczyzny i „Nad Brusienką” z Cieszanowa. Wystąpił również zespół seniorów „Radość” z Lubaczowa, i zespół „Cztery Pory Roku” z Oleszyc. Gwiazdą wieczoru była znana piosenkarka Gosia Andrzejewicz, a po niej wystąpił zespół Spontan. Zabawą taneczną zakończyły się tegoroczne powiatowo-gminne dożynki w Nowym Siole.

2024-09-03 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony

Niedziela świdnicka 37/2019, str. 4-6

[ TEMATY ]

dożynki

Ryszard Wyszyński

Ks. prał. Marek Babuśka

Ks. prał. Marek Babuśka

25 sierpnia bazylika strzegomska zajaśniała od dorodnych złotych, kłosów zbóż i zapachniała świeżym chlebem. To był znak, że na niedzielną Mszę św. przybyły delegacje rolników ze wszystkich wsi strzegomskiej gminy, którzy po uroczystości w kościele obchodzili „Gminne Dożynki 2019”

Jest piękną tradycją, że na obchody tego rolniczego święta w bazylice każda z wiosek rokrocznie przygotowuje swój wieniec dożynkowy, a na stołach przed ołtarzem ustawiane są chleby upieczone z tegorocznego ziarna – pięknie ozdobione kwiatami i ziołami – z nazwą każdej wsi. Natomiast wieńce dożynkowe ustawiane są wzdłuż nawy głównej, zapełniając miejsce aż po chór. Dziękczynnej Mszy św. za tegoroczne plony i w intencji rolników przewodniczył proboszcz parafii ks. prał. Marek Babuśka, który na początku Eucharystii powitał uroczyście delegacje wsi: rolników, sadowników, pszczelarzy, przedstawicieli firm sektora rolniczego, obchodzących to święto oraz licznych gości, pośród których byli: poseł Parlamentu Europejskiego Anna Zalewska, posłowie Sejmu RP: Maciej Badora, Katarzyna Mrzygłocka, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Wojciech Murdzek i Ireneusz Zyska oraz samorządowcy – radni Rady Miejskiej z pocztem sztandarowym Strzegomia, burmistrz Zbigniew Suchyta, przewodniczący Rady Tomasz Marczak, wójtowie i burmistrzowie z sąsiednich miast, członkowie NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych z pocztem sztandarowym Związku oraz działacze tego Związku z miasta i gminy Strzegom. W ławach bazyliki zasiedli też członkowie grup folklorystycznych „Olszaniacy” i „Goczałkowianie”. Po księdzu proboszczu – kustoszu strzegomskiej bazyliki – do uczestników nabożeństwa w przepięknych poetyckich słowach własnego wiersza zwróciła się sołtys ze Stanowic Zdzisława Dmytrarz, podkreślając wagę święta następującymi słowami ostatniej strofy: „Chlebie bezcenny – tyś jest świętością i życia główną treścią./ Bądź otoczony zawsze miłością – modlitwą oraz pieśnią!/ Niech nam Ciebie nigdy nie braknie – i tych, co Ciebie tworzą!/ Niech ma Cię do syta każdy – kto łaknie – z łaską i pomocą Bożą!”.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska upomina się o los dzieci, ofiar handlu ludźmi

2026-06-23 19:17

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

handel ludźmi

Vatican Media

Na znaczenie ochrony i rehabilitacji dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi zwrócił uwagę stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Arcybiskup Ettore Balestrero, podczas 62. sesji Rady Praw Człowieka podkreślił, że potrzebne są bezpieczne szlaki migracyjne i zwalczanie oszustw rekrutacyjnych online.

Abp Balestrero wskazał, że w świecie naznaczonym wojnami, terroryzmem, handlem ludźmi i powszechną agresją szczególnie ważne jest, aby dzieci, ofiary handlu ludźmi doświadczyły kultury życia, dialogu i szacunku. Podkreślił znaczenie zapobiegania, ochrony i rehabilitacji małoletnich. Papieski dyplomata wezwał do dialogu ze Specjalnym Sprawozdawcą ds. Handlu Ludźmi w kontekście migracji, przymusowych przesiedleń i bezpaństwowców, szczególnie jeśli chodzi o kobiety i dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję