Dawno temu starosta lubaczowski, burmistrzowie i wójtowie powiatu lubaczowskiego ustalili, że powiatowe dożynki odbywać się będą co roku w innej gminie w ostatnią niedzielę sierpnia. Tych ustaleń przestrzegają do dziś.
Tegoroczne dożynki powiatowo-gminne odbyły się 25 sierpnia w gminie Cieszanów, w miejscowości Nowe Sioło. I choć to rolnicy orzą, sieję, zbierają plony, to również wierzą, że wzrost i obfitość plonów zależy od Pana Boga. Dlatego dożynki rozpoczynają Mszą św. dziękczynną. Przewodniczył jej pasterz parafii Wniebowzięcia NMP w Nowym Siole, ks. Mieczysław Kaciuba, a kazanie dożynkowe wygłosił dziekan lubaczowski ks. Andrzej Stopyra. Ponadto w koncelebrze uczestniczyli dziekan cieszanowski ks. dr Stanisław Solilak i wicedziekan lubaczowski ks. Roman Karpowicz. Eucharystia została przyozdobiona pięknymi wieńcami dożynkowymi, które zostały poświęcone. Następnie dożynkowy korowód uroczyście przeszedł na plac przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym na dalszą część Święta Plonów. Głos zabrali gospodarze tego wyjątkowego wydarzenia: starosta lubaczowski Barbara Broź oraz burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego obrzędu przekazania na ręce gospodarzy dożynek przez starostów dożynkowych – Zofię Zaborniak i Dawida Ważnego, chleba upieczonego z tegorocznej mąki. Na scenie pojawili się również samorządowcy z Węgier, Słowacji i Ukrainy, którzy dziękowali włodarzom gmin z powiatu lubaczowskiego za współpracę i dziękowali rolnikom za ciężką pracę jaką wykonują. Z okolicznościowym słowem wystąpili także poseł na Sejm RP Teresa Pamuła i wicewojewoda podkarpacki Tomasz Lorenc. Siedmiu wyróżniającym się rolnikom wręczone zostały odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Magnesem przyciągającym tłumy ludzi są wieńce dożynkowe. Było ich w tym roku 34. Brały udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec. Komisja oceniająca w składzie: Małgorzata Dziura, Gabriela Kołodziej i Monika Szwed wybrała trzy najpiękniejsze. Zwyciężył wieniec KGW ze Szczutkowa, II miejsce zajął wieniec Samorządu miasta Oleszyce, III miejsce KGW z Nowego Sioła-Wieś.
Wśród 22. potraw zgłoszonych do konkursu kulinarnego „regionalny smak ziemi lubaczowskiej” tych najsmaczniejszych szukała komisja w składzie: Agnieszka Nieckarz, Andrzej Węgierak i Józef Ozimek. I znalazła. Za najsmaczniejszą regionalną potrawę komisja uznała polędwiczki cielęce zapiekane z borówką i żurawiną, przygotowane przez KGW Folwarki. Drugie miejsce zajęły pierogi z cielęciną i kurkami zrobione przez KGW z Uszkowiec. Natomiast członkinie KGW z Dachnowa zajęły trzecie miejsce za gołąbki zapiekane kurkami po dachnowsku.
Nie ma dożynek bez śpiewu i muzyki. Na plenerowej scenie wystąpiły zespoły z terenu powiatu lubaczowskiego: „Niezapominajki” z Cieszanowa, które obchodziły 10. rocznicę powstania, „Stokrotki” z Cewkowa, a także kapele „Galicjanie” z Narola, „OdNowa” z Łukawca, „Braciaki” z Podemszczyzny i „Nad Brusienką” z Cieszanowa. Wystąpił również zespół seniorów „Radość” z Lubaczowa, i zespół „Cztery Pory Roku” z Oleszyc. Gwiazdą wieczoru była znana piosenkarka Gosia Andrzejewicz, a po niej wystąpił zespół Spontan. Zabawą taneczną zakończyły się tegoroczne powiatowo-gminne dożynki w Nowym Siole.
25 sierpnia bazylika strzegomska zajaśniała od dorodnych złotych, kłosów zbóż i zapachniała świeżym chlebem. To był znak, że na niedzielną Mszę św. przybyły delegacje rolników ze wszystkich wsi strzegomskiej gminy, którzy po uroczystości w kościele obchodzili „Gminne Dożynki 2019”
Jest piękną tradycją, że na obchody tego rolniczego święta w bazylice każda z wiosek rokrocznie przygotowuje swój wieniec dożynkowy, a na stołach przed ołtarzem ustawiane są chleby upieczone z tegorocznego ziarna – pięknie ozdobione kwiatami i ziołami – z nazwą każdej wsi. Natomiast wieńce dożynkowe ustawiane są wzdłuż nawy głównej, zapełniając miejsce aż po chór. Dziękczynnej Mszy św. za tegoroczne plony i w intencji rolników przewodniczył proboszcz parafii ks. prał. Marek Babuśka, który na początku Eucharystii powitał uroczyście delegacje wsi: rolników, sadowników, pszczelarzy, przedstawicieli firm sektora rolniczego, obchodzących to święto oraz licznych gości, pośród których byli: poseł Parlamentu Europejskiego Anna Zalewska, posłowie Sejmu RP: Maciej Badora, Katarzyna Mrzygłocka, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Wojciech Murdzek i Ireneusz Zyska oraz samorządowcy – radni Rady Miejskiej z pocztem sztandarowym Strzegomia, burmistrz Zbigniew Suchyta, przewodniczący Rady Tomasz Marczak, wójtowie i burmistrzowie z sąsiednich miast, członkowie NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych z pocztem sztandarowym Związku oraz działacze tego Związku z miasta i gminy Strzegom. W ławach bazyliki zasiedli też członkowie grup folklorystycznych „Olszaniacy” i „Goczałkowianie”. Po księdzu proboszczu – kustoszu strzegomskiej bazyliki – do uczestników nabożeństwa w przepięknych poetyckich słowach własnego wiersza zwróciła się sołtys ze Stanowic Zdzisława Dmytrarz, podkreślając wagę święta następującymi słowami ostatniej strofy: „Chlebie bezcenny – tyś jest świętością i życia główną treścią./ Bądź otoczony zawsze miłością – modlitwą oraz pieśnią!/ Niech nam Ciebie nigdy nie braknie – i tych, co Ciebie tworzą!/ Niech ma Cię do syta każdy – kto łaknie – z łaską i pomocą Bożą!”.
Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.
Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
Na znaczenie ochrony i rehabilitacji dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi zwrócił uwagę stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Arcybiskup Ettore Balestrero, podczas 62. sesji Rady Praw Człowieka podkreślił, że potrzebne są bezpieczne szlaki migracyjne i zwalczanie oszustw rekrutacyjnych online.
Abp Balestrero wskazał, że w świecie naznaczonym wojnami, terroryzmem, handlem ludźmi i powszechną agresją szczególnie ważne jest, aby dzieci, ofiary handlu ludźmi doświadczyły kultury życia, dialogu i szacunku. Podkreślił znaczenie zapobiegania, ochrony i rehabilitacji małoletnich. Papieski dyplomata wezwał do dialogu ze Specjalnym Sprawozdawcą ds. Handlu Ludźmi w kontekście migracji, przymusowych przesiedleń i bezpaństwowców, szczególnie jeśli chodzi o kobiety i dzieci.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.