Reklama

Niedziela Kielecka

Caritas na wakacje

Blisko 630 dzieci i młodzieży skorzysta z letniego wypoczynku organizowanego przez Caritas Diecezji Kieleckiej.

Niedziela kielecka 30/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas kielecka

Archiwum Caritas Półkolonie Cartias w Chmielnik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cztery turnusy kolonii zaplanowano w Chłapowie i jeden w Zakopanem dla ponad 420 dzieci. Są to dzieci z różnych środowisk. – Współpracujemy z niektórymi samorządami, m.in. w Słomnikach, Miechowie, Kielcach, Jędrzejowie, Piekoszowie ze Stowarzyszeniem „Razem Dzieciom” z Buska. Samorządy pomagają nam w rekrutacji, wskazując rodziny potrzebujące wsparcia – informuje ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Kielce.

– Najważniejsze, aby to były wakacje bezpieczne. Nad dziećmi będzie czuwać wykwalifikowana i przeszkolona kadra opiekunów i wolontariuszy, przewodnicy górscy i ratownicy wodni. Ponadto zawsze staramy się był to wypoczynek atrakcyjny nad wodą i w górach. Caritas korzysta z oferty ośrodków, które oferują dobre warunki o odpowiednim standardzie, z pokojami połączonymi z łazienkami i dobrą domową kuchnią. Ma już w tym zakresie sprawdzonych partnerów zarówno nad morzem, jak i w górach. To ważne, bo dla dzieci to jest wypoczynek i czas oderwania się od stresów szkolnych, od trudów życia – tłumaczy ks. Banasik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kolonie są prowadzone w oparciu o program profilaktyczny „Nie przegraj życia”. Odbywają się zajęcia i warsztaty związane z aktualnymi problemami dotykającymi dzieci i młodzież. Podopieczni uczą się jak radzić sobie ze stresem, jak budować zdrową komunikację rówieśniczą bez hejtu i agresji, jak zdrowo żyć bez używek i nałogów. Nie brakuje elementów formacji, takich jak pogodne wieczory i Apel Jasnogórski.

Elementem wypoczynku jest także pięć turnusów półkolonii trwających od 12 do 15 dni. Organizowano je w Chmielniku, Kielcach, „Świetlicy u Józefa” i „Pod Aniołem” oraz dwa turnusy w Ognisku Wychowawczym w Jędrzejowie. Nieodpłatnie skorzystało z nich łącznie ponad 210 dzieci dzięki wsparciu świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, samorządu gminnego i powiatowego.

Ks. Banasik wyjaśnia, że jest to ciekawa propozycja wypoczynku w miejscu zamieszkania, również dla dzieci, które ze względu na trudności ze zdrowiem czy deficyty nie wytrzymałyby rozłąki z rodzicami. W czasie półkolonii dzieci skorzystały z wycieczek, spacerów, zabaw połączonych z działaniami wychowawczymi i profilaktycznymi.

Dzięki dofinansowaniu Caritas i samorządów, instytucji opiekuńczych, jak GOPS czy MOPR, rodzice dzieci wyjeżdżających na kolonie wnoszą tylko część odpłatności.

Mimo że ta sytuacja poprawiła się w związku z Programem Osiemset Plus, wielu rodziców nie stać na wysłanie dzieci na kolonie, zwłaszcza jeśli w domu jest dwoje, troje dzieci. Wśród korzystających z oferty Caritas są także dzieci z Ukrainy, które są rekrutowane na tych samych zasadach, jak dzieci z Polski.

Wypoczynek finansowany jest z ofiar z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, jak i dotacji ze świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, samorządów oraz instytucji pomocowych.

2025-07-22 11:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To był dobry czas, pełen miłosierdzia

Niedziela kielecka 45/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas kielecka

TER

Co roku Pola Nadziei Caritas Kieleckiej dają chorym nadzieję

Co roku Pola Nadziei Caritas Kieleckiej dają chorym nadzieję

35 lat temu Caritas Diecezji Kieleckiej po mrocznych latach komunizmu znowu zaczęła rozdawać miłosierdzie. O historii i teraźniejszości tej instytucji z ks. dr. Stanisławem Słowikiem rozmawia Władysław Burzawa.

Władysław Burzawa: Księże Dyrektorze, Caritas Kielecka została reaktywowana w 1989 r. To był czas, podczas którego przeszła olbrzymie przeobrażenia. Ks. Stanisław Słowik: 35 lat naszej działalności obfitowało w wiele ważnych wydarzeń, które wpłynęły na rozwój naszej instytucji i coraz większy zakres świadczonej pomocy. To były lata działalności w wolnej Polsce, ponieważ wcześniej w czasach komunistycznych Caritas została zamknięta. I to był bardzo smutny rozdział w historii Caritas, bo od 1950 r. do 1989 r. władze komunistyczne zakazały działalności charytatywnej Kościoła. Oczywiście, to nie był zakaz absolutny, bo w tym przedziale czasu działalność charytatywna, taka bardziej społeczna czy oparta na wolontariacie, jak najbardziej była realizowana. Można wskazać choćby takie działania, jak rozdawanie ogromnej ilości darów, które w latach 80. napływały z zagranicy. Najpierw była to pomoc przesyłana dla polepszenia sytuacji mieszkańców Polski w początkach lat 80. ub. w. i „Solidarności”. Potem – po wprowadzeniu stanu wojennego – wrażliwość darczyńców oraz ilość darów wzrosła nieporównanie. To były tysiące ton przesyłane z różnych kierunków świata, każdego miesiąca. I trzeba pamiętać o tym, że w 90 procentach te dary były rozdawane ludziom przez wolontariuszy parafialnych zespołów charytatywnych.
CZYTAJ DALEJ

W Watykanie rozpoczyna się nadzwyczajny konsystorz

2026-06-26 07:08

[ TEMATY ]

konsystorz

flickr.com/episkopatnews

Sytuacja na świecie i wyzwania dla Kościoła, poszukiwanie dróg dialogu w obliczu wojen- to niektóre tematy rozpoczynającego się w piątek w Watykanie nadzwyczajnego konsystorza, czyli zgromadzenia kardynałów, zwołanego przez papieża Leona XIV. Ważne zadanie otrzymał metropolita krakowski kardynał Grzegorz Ryś.

Pierwsze takie zgromadzenie odbyło się w styczniu tego roku, a jednym z jego zasadniczych tematów była przyszłość Kościoła i stojące przed nim wyzwania oraz ewangelizacja.
CZYTAJ DALEJ

Nocne czuwanie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz Ruchu Czystych Serc 27/28 czerwca

2026-06-26 20:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nocne czuwanie

Karol Porwich/Niedziela

Nocne czuwanie w intencji kanonizacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, za Kościół i Polskę już jutro. Oprócz Instytutu Prymasa Wyszyńskiego modlitwę podejmą przedstawiciele Ruchu Czystych Serc oraz redaktorzy i czytelnicy czasopisma „Trwajcie w miłości” w ramach swojego dorocznego spotkania na Jasnej Górze. Nocne czuwanie rozpocznie Apel Jasnogórski, a zakończy Msza św. o północy.

Jak przypomina Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, tegoroczne czuwania wpisują się w 70-lecie Jasnogórskich Ślubów Narodu, a nawiązując do obecności osób związanych z Ruchem Czystych Serc zwróciła uwagę, ze drugi z punktów przyrzeczeń związany jest właśnie z czystością serca, czyli wiernością łasce uświęcającej. Jasnogórskie Śluby Narodu to nie tylko historyczny akt z 26 sierpnia 1956 roku, ale konkretne zobowiązanie – osobiste i wspólnotowe, stąd tematyka czuwań.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję