Reklama

Niedziela Częstochowska

Godzina „W” w Częstochowie

W godzinie „W” na dziedzińcu kościoła rektoraralnego Najświętszego Imienia Maryi minutą ciszy, przy dźwięku syren alarmowych, rozpoczęto oficjalne obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Częstochowie.

Niedziela częstochowska 32/2025, str. III

[ TEMATY ]

Częstochowa

Karol Porwich/Niedziela

Wydarzenie jak co roku zgromadziło wielu ludzi

Wydarzenie jak co roku zgromadziło wielu ludzi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pooddaniu hołdu uczestnicy, wśród których byli przedstawiciele wielu organizacji i stowarzyszeń, uczniowie z Korpusu Kadetów, politycy i przedstawiciele Magistratu Miasta Częstochowy oraz władz powiatu, rozpoczęli wspólną modlitwę. Eucharystii przewodniczył biskup senior archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz, który wydarzenia z 1944 r. porównał do walki Dawida z Goliatem. Następnie zaproponował, „żeby właściwie ocenić Powstanie Warszawskie, należy spojrzeć z różnych perspektyw”. – Najpierw z tej duchowej, a dopiero potem materialnej. Polskie Siły Zbrojne przyjęły za swoją dewizę słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Na pierwszym miejscu Bóg Ojciec wszystkich ludzi i Zbawca świata, potem honor – piękno duszy ludzkiej, która nie ulega żadnej korupcji, i wreszcie ojczyzna dana nam przez Boga jako dar, który mamy pielęgnować i cenić – zaznaczył w homilii biskup Długosz.

Dwa symbole

Reklama

Hierarcha przypomniał nam o powstańczym piśmie „Walka”, które zachowało się do naszych czasów, a w którym można przeczytać: „Są dwa symbole powstania: Biały Orzeł i ksiądz katolicki z biało-czerwoną opaską, który wśród bomb spieszy na kapłański posterunek”. – Jednym z nich był ks. Stefan Wyszyński ps. Radwan III, który pełnił funkcję kapelana w szpitalu polowym grupy Kampinos w zakładzie dla niewidomych w Laskach. Gestapo poszukiwało go przez całą okupację, a on się umiejętnie wymykał, jakby Opatrzność miała dla niego bardzo konkretne plany na czasy powojenne. To trzeci po o. Michale Czartoryskim i ks. Józefie Stanku błogosławiony z grona powstańców Warszawy. Zarówno ks. Stanek, jak i o. Czartoryski znaleźli się w grupie 108 męczenników II wojny światowej – wyjaśniał bp. Antoni Długosz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Eucharystii wszyscy uczestnicy wydarzenia udali się pod pomnik Nieznanego Żołnierza w al. Sienkiewicza, gdzie złożone zostały wieńce.

Potrzebna pamięć

W rozmowie z Niedzielą Częstochowską bp Antoni Długosz zaproponował, aby dzisiaj młodym ludziom opowiadać o tym, że: „Powstanie Warszawskie przypomina nam, iż najważniejszy w życiu człowieka jest Pan Bóg – obojętnie jakbyśmy na te sprawy patrzyli. Nasz honor osobisty – czyli staranie się o to, aby realizować nasze życie zgodnie z Bożymi przykazaniami, i nasza ojczyzna, którą jest Polska. – I obok matki, która nas poczęła, i Matki Bożej, jest trzecią matką, o której powinniśmy pamiętać i dokonywać refleksji. A gdyby doszło do jakiejś agresji ze strony wroga, powinniśmy podobnie jak bohaterowie Powstania Warszawskiego sprzeciwić się i stanąć w obronie naszego kraju – podkreślił hierarcha.

Grzegorz Basiński, nauczyciel historii i wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z okręgu częstochowskiego, uważa, że historię „trzeba przypominać zarówno ludziom w moim pokoleniu – znającym ją tylko z opowieści swoich dziadków, jak i pokoleniu o wiele młodszemu. – Z Częstochowy 7. Dywizja Piechoty Armii Krajowej, a dokładnie 1355 żołnierzy maszerowało z pomocą Powstaniu Warszawskiemu – przypomniał Basiński.

2025-08-05 15:49

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: modlitwa za papieża Franciszka w pierwszą rocznicę jego wyboru

„Papież Franciszek jest Galilejczykiem z Argentyny.” - mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz przypominając słowa bł. Jana Pawła II, który w rozmowie z dziennikarzem Andre’ Frossardem o sobie mówił, że jest „Galilejczykiem z Wadowic”. Zastępca redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela” przewodniczył wieczorem 13 marca Mszy św. w intencji papieża Franciszka w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję