Reklama

Niedziela Lubelska

Wierni od pokoleń

Istotą parafii jest wspólnota wiary i modlitwy – powiedział bp Adam Bab.

Niedziela lubelska 32/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Łęczna

Grzegorz Jacek Pelica

Doroczne święto zwieńczyła procesja eucharystyczna

Doroczne święto zwieńczyła procesja eucharystyczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odpust w parafii św. Marii Magdaleny w Łęcznej był zwieńczeniem wizytacji kanonicznej, przeprowadzonej przez bp. Adama Baba. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. za zmarłych na cmentarzu parafialnym. Wówczas wielu byłych parafian i gości mogło podziwiać uporządkowany i zrewitalizowany cmentarz (część zabytkowa dzięki dotacji z Polskiego Ładu) i kościół, którego odnawianie rozpoczęło się jeszcze pod okiem poprzedniego proboszcza ks. kan. Janusza Rzeźnika. Prace porządkowe i modernizacyjne w świątyni oraz w Parku Trzeciego Tysiąclecia trwają do chwili obecnej.

Oblicze parafii

Reklama

Prezentując duchowe i materialne oblicze parafii, proboszcz i dziekan ks. Andrzej Majchrzak, który wraz z wikariuszami ks. Kamilem Pszenniakiem i ks. Tomaszem Skałeckim, przy wsparciu seniora ks. Rzeźnika, sprawuje posługę dla wiernych, wskazał na miejsko-wiejski charakter wspólnoty, która liczy obecnie ponad 5200 osób. Prezentując statystyki, powiedział, że w ciągu minionych 5 lat odbyło się 211 chrztów, zaślubiono 73 pary, a zmarło 255 osób. Dużym wyzwaniem jest praca duszpasterska wśród dzieci i młodzieży; z powodu licznych zajęć dodatkowych trudno jest zaangażować ich w działalność grup parafialnych. Wśród tych istniejących ksiądz proboszcz wskazał na oddział KSM „Źródło”, grupy oazowe i Liturgiczną Służbę Ołtarza. Dorośli włączają się w działalność Legionu Maryi, Domowego Kościoła i kół Żywego Różańca. W dniu odpustu 10-lecie reaktywacji świętowało Bractwo Najświętszego Sakramentu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyrazy wdzięczności za współpracę ks. Andrzej Majchrzak skierował pod adresem Rady Duszpastersko-Parafialnej. Dzięki współpracy z wiernymi i operatywności proboszcza w ostatnich latach wykonano: remont starej plebanii (mansjonarii) i domu parafialnego w części dawniej zamieszkiwanej przez siostry, nowe nagłośnienie zewnętrzne, ołtarz polowy, oświetlenie, nagłośnienie i alejki na całym cmentarzu grzebalnym, a także zakupiono maszyny i narzędzia do wielosezonowego utrzymania terenów zielonych oraz powiększono parking. W bliskiej przyszłości planowane jest urządzenie muzeum parafialnego, a także rewitalizacja dzwonów.

Świadectwo wiary i miłości

Biskup Adam Bab podkreślił, że najistotniejsza jest wspólnota modlitwy i wiary, bez której obiekty sakralne miałyby tylko walor historyczny i turystyczny. Odnosząc się do postaci św. Marii Magdaleny, powiedział, że patronka najstarszej łęczyńskiej parafii była „uczennicą idącą za Jezusem nawet wtedy, gdy wielu zabrakło (pod krzyżem), i odważnie o Nim świadczącą”. Wskazując na stale obecny w bocznym ołtarzu wizerunek Jezusa Miłosiernego nauczał, że ślady męki na ciele Zmartwychwstałego Chrystusa są znakiem przebaczenia każdej winy, bo „Boża miłość jest większa niż ludzki grzech”. – Kościół zaczyna się wszędzie tam, gdzie ktoś pragnie spotkać Jezusa i opowie o tym innym. Oby w naszych rodzinach nie brakowało tego przekazu „z serca do serca” – powiedział bp Bab, zachęcając wiernych do świadczenia o Bogu na wzór swojej patronki.

Garść historii

Parafia św. Marii Magdaleny w Łęcznej istniała już w 1350 r. Obecny kościół został konsekrowany w 1639 r. przez sufragana krakowskiego bp. Tomasza Oborskiego. W zachowanych kryptach (w tym fundatora Adama Kazimierza Noskowskiego) i w rozwiązaniach architektonicznych zachowały się elementy różnych stylów, gdyż świątynia kilkakrotnie ulegała pożarom, szczególnie podczas potopu szwedzkiego. W 1761 r. ogień zniszczył prawie całe miasto, a zarazy morowe w 1623 r. i 1892 r. zdziesiątkowały ludność. Z dawnych czasów w świątyni zachowały się relikwie świętych: Jukundy, Gaudentego, Anzelma, Agapita, Maurycego, Fortunata i Marcjana, a w XXI wieku dodano do nich relikwie św. Jana Pawła II.

Więcej na www.lublin.niedziela.pl

2025-08-05 15:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W cieniu „zielonego ładu”

Niedziela lubelska 51/2025, str. II

[ TEMATY ]

Łęczna

Grzegorz Jacek Pelica

Grudniowe święto zgromadziło środowisko górnicze „Bogdanki”

Grudniowe święto zgromadziło środowisko górnicze „Bogdanki”

Lubelskie Zagłębie Węglowe „Bogdanka” S.A. zorganizowało doroczną „Barbórkę”.

Górnicze święto zainaugurowała uroczysta Eucharystia w kościele św. Józefa Opiekuna Rodzin pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Metropolitę powitali przedstawiciele górniczej społeczności oraz proboszcz parafii ks. Stefan Misa. Na Liturgii licznie stawili się górnicy i ich rodziny z prezesem „Bogdanki” Zbigniewem Stopą, emeryci wraz z byłym prezesem Stanisławem Stachowiczem, a także przedstawiciele władz samorządowych i państwowych oraz poczty sztandarowe kopalni, organizacji związkowych, spółek i zakładów kooperujących z LW „Bogdanka”. Przed końcowym błogosławieństwem ksiądz arcybiskup poświęcił witraż z wizerunkiem św. Barbary w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Wietnam: Kościół przygotowuje się do wielkiej beatyfikacji

2026-06-24 13:10

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Wietnam

pixabay.com

Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego w Wietnamie ceremonia beatyfikacyjna wietnamskiego męczennika odbędzie się w jego ojczyźnie. Ks. Franciszek Ksawery Truong Buu Diep, który 80 lat temu oddał życie za swoich parafian, będzie beatyfikowany 2 lipca w sakntuarium Tac Say w diecezji Can Tho w południowym Wietnamie. Oczekuje się, że na uroczystość przybędzie ponad 70 000 osób, poinformowała agencja ucanews.com.

Liturgii przewodniczyć będzie kard. Luis Antonio Tagle, specjalny wysłannik papieża Leona XIV. Na potrzeby tego wielkiego wydarzenia przygotowano pięciohektarowy teren festiwalowy z miejscem dla 47 000 osób, a także dodatkowe obszary wokół kościoła z dużymi ekranami i infrastrukturą dla kolejnych 25 000 pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję