Gdy poznajemy Antka, ma zaledwie 14 lat. Jest harcerzem, sympatycznym zawadiaką, szykującym się do walki z Niemcami. We wrześniu 1939 r. przychodzi mu jednak zmierzyć się z innym śmiertelnym wrogiem. Podobnie jak wielu jego rówieśników bierze udział w obronie rodzinnego Grodna – przed Armią Czerwoną. Tak rozpoczynał się przed laty pierwszy tom, a dziś – także zbiorcze wydanie przygód Antka. Potem Antek trafia na nieludzką ziemię, deportowany w Kazachstanie, a następnie w sowieckim łagrze. Udaje mu się uciec do Indii, a stamtąd – do polskiego wojska formowanego w Syrii. Bierze udział w walkach o Tobruk. Potem – w bitwie pod Monte Cassino i dalej, razem z dywizją gen. Maczka – w ofensywie w kierunku Wilhelmshaven. Po zakończeniu wojny i powrocie do Polski, w obliczu nowej, sowieckiej okupacji, Antek zmuszony jest do ukrywania się i działalności w konspiracji.
Wojenna odyseja... to, oczywiście, fikcja, choć osadzona w realiach wojny i inspirowana prawdziwymi zdarzeniami – pojawiają się postacie takie jak np. generałowie Kopański, Anders czy Rommel. Ma zainteresować historią, zachęcić młodych czytelników do sięgania po inne źródła, choćby podręczniki. Wznowiona po latach została uzupełniona m.in. o teksty pokazujące tło przygód Antka i prawdziwych bohaterów tamtych wydarzeń i czasów, a także o wypowiedzi twórców komiksu, począwszy od pomysłodawcy – dr. Tomasza Łabuszewskiego z IPN i autora sugestywnych rysunków Huberta Ronka. /w.d.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
