26 sierpnia. W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej zakończyło się X Diecezjalne Spotkanie Młodych w Krzeszowie. Przez 4 dni około 800 młodych ludzi uczestniczyło w modlitwach
i wykładach. Były też koncerty zespołów oraz przedstawienia teatralne. W ten sposób młodzież nie tylko spędzała wolny czas, ale miała również okazję zastanowić się nad swoją przyszłością.
Podczas spotkania odbył się również ślub i wesele pary, która poznała się właśnie w Krzeszowie.
Biskup legnicki Tadeusz Rybak, który spotkał się z młodzieżą, przypomniał, że przyszłość świata i zjednoczonej Europy zależeć będzie od mocnego fundamentu, jakim jest Ewangelia
Chrystusa. Zachęcał młodych ludzi, aby w każdej sytuacji życia kierowali się jej zasadami. Następne, jedenaste spotkanie młodych diecezji legnickiej odbędzie się już za rok.
27 sierpnia. Już od półtora roku do sanktuarium św. Jacka w Legnicy przybywają pielgrzymki oraz osoby indywidualne. 29 września obok relikwii św. Jacka spoczęły tu również relikwie bł. Bronisławy, krewnej świętego. Jak mówi kustosz sanktuarium - ks. Robert Kristman - bł. Bronisława może być patronką naszych trudnych czasów. Pochodziła z rodu szlacheckiego. W wieku 16 lat wstąpiła do Zakonu Norbertanek. W sposób szczególny niosła pomoc chorym, cierpiącym oraz osobom samotnym. Zmarła w 1259 r.
28 sierpnia. Sekta Moona - jedna z najbardziej niebezpiecznych sekt - uaktywniła się na Dolnym Śląsku, w tym także w Legnicy. Informacja ta powinna
zainteresować kierowników placówek oświatowych, rodziców, katechetów i duszpasterzy.
Należy zwracać szczególną uwagę na to, komu wynajmowane są pomieszczenia na wykłady i spotkania. Sekta działa pod nazwą Akademickiego Stowarzyszenia Urzeczywistniania Wartości Uniwersalnych.
Pod pretekstem wykładów o zdrowym żywieniu czy szkodliwości nałogów organizacja propaguje swoją działalność.
Jak ostrzega Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, Legnica jako miasto akademickie jest szczególnie narażona na działalność sekt.
29 sierpnia. W Jaworze rozpoczęły się VII Międzynarodowe Targi Chleba i V Europejskie Dni Chleba. O 14.00 w ratuszu zaproszonych gości powitał burmistrz Miasta Artur Urbański. Natomiast Mszy św. dziękczynnej za dar chleba, odprawianej w kościele pod wezwaniem św. Marcina, przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak. Po Mszy odbyła się modlitwa ekumeniczna w Kościele Pokoju. O 16.30 nastąpiło oficjalne otwarcie Targów Chleba. Zaproszeni goście i zwiedzający mogli podziwiać kunszt najlepszych piekarzy i cukierników na 100 stanowiskach. Nie zabrakło również występów zespołów ludowych z kraju i z zagranicy.
1 września. Apel poległych z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego rozpoczął w Legnicy dwudniowe uroczystości związane z 64. rocznicą wybuchu II wojny światowej. W niedzielę 31 sierpnia na cmentarzu komunalnym przy symbolicznych mogiłach ofiar wojny zostały złożone kwiaty. 1 września uroczystości odbyły się w katedrze w Legnicy. O 12.00 rozpoczęła się Msza św. w intencji poległych obrońców Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych związków i organizacji kombatanckich. Przewodniczył jej bp Stefan Regmunt. Obchody 64. rocznicy wybuchu II wojny światowej zakończyła ceremonia złożenia kwiatów w miejscu pamięci narodowej w katedrze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu