Reklama

Statuetki „Człowiek Człowiekowi” 2004

Obecność i serce

Już po raz szósty zostały wręczone nagrody bp. Adama Dyczkowskiego „Człowiek Człowiekowi”. 18 kwietnia br. w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze statuetki odebrało sześciu laureatów. Pracują w różnych organizacjach i mają różny staż pracy wolontariackiej, ale łączy ich jedno - z pasją walczą o dobro dla drugiego człowieka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Laureaci

Reklama

W Teatrze Lubuskim zebrali się przedstawiciele władz kościelnych z bp. Pawłem Sochą, przedstawiciele władz miejskich z prezydent Bożeną Ronowicz oraz laureaci z rodzinami. Prowadzący uroczystość dyrektor Caritas ks. Marek Kidoń wraz ze swoim zastępcą Grzegorzem Idziakiem oraz Augustyn Wiernicki z Gorzowskiego Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna przedstawili poszczególnych laureatów. „Celem ustanowienia nagrody jest promowanie dobra - mówił Augustyn Wiernicki - poprzez nagradzanie ludzi, którzy swoją postawą i działaniem umacniają i rozpowszechniają ideę dobroczynności, kierując się przy tym ewangeliczną zasadą miłości bliźniego”. W tym roku decyzją kapituły, która zebrała się 1 kwietnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu, z 21 kandydatów zgłoszonych przez uprawnione organizacje działające na rzecz drugiego człowieka do nagrody wybrano sześciu laureatów. Zostali nimi: Józef Ferkaluk z Gorzowa Wlkp., Stefan Łyskawa z Żar, Ludwika Łyszkowska z Jenina, Józefa Madzielec z Zielonej Góry, Ludwina Nowicka z Gorzowa Wlkp. oraz Helena Tomczyk z Zielonej Góry.
Statuetki projektu Bogumiła Sydora, nowosolskiego artysty, w imieniu bp. Adama Dyczkowskiego wręczał bp Paweł Socha. „W osobach, które otrzymały dzisiaj statuetki »Człowiek Człowiekowi« mamy bardzo konieczny dla współczesnego człowieka przykład, że można czynić dobro nie tylko przez ofiarę pieniężną, ale również przez obecność i serce. To właśnie jest istotne w miłości chrześcijańskiej, nie sama ofiara, ale również obecność z sercem przepełnionym miłością Chrystusową” - mówił do laureatów i zebranych Ksiądz Biskup.

Zobowiązanie

Przemawiająca w imieniu laureatów Helena Tomczyk, prezes Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii pw. św. Franciszka z Asyżu i długoletni współpracownik Caritas, podkreślała, że nagroda jest dla każdego z laureatów nie tylko docenieniem dotychczasowej pracy, ale także zobowiązaniem na przyszłość. „Osobiście żyłam na kredyt u Pana Boga przez 34 lata i ta praca na rzecz potrzebujących i ubogich to mój hołd złożony za darowane mi życie. Odrobina miłości ofiarowana potrzebującemu, głodnemu, schorowanemu budzi nadzieję i odwagę. Doświadczyłam od innych nie odrobiny, ale oceanu miłości” - mówiła H. Tomczyk. Stefan Łyskawa, współzałożyciel koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Żarach mówił, że jest trochę zażenowany nagrodą, bo wie, że nie działa sam, ale w zespole i to jest siłą jego pracy. „Bardzo ważne w działalności wolonatariackiej jest niezrażanie się przeciwnościami” - podkreślał S. Łyskawa. Natomiast za pierwszą i najważniejszą cechę pracy wolontariusza Józefa Miadzielec uważa odpowiedzialność, słowność i punktualność. „Ta nagroda jest dla mnie nadzieją na to, że kogoś zainspiruje i kogoś pociągnie, bo w hospicjum domowym wciąż brakuje wolontariuszy. Chciałabym, by mógł mnie ktoś zastąpić” - mówi wolontariuszka od wielu lat pracująca w Hospicjum Domowym im. św. Pawła w Zielonej Górze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

* * *

Reklama

Nagroda została ustanowiona w 1999 r. przez bp. Adama Dyczkowskiego na wniosek Gorzowskiego Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna i Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W pięciu edycjach nagrody (1999-2003) wręczono 27 statuetek. Tym razem doceniono prace wolontariuszy pracujących na różnych płaszczyznach: z ubogimi i z potrzebującymi samotnymi matkami, i z umierającymi oraz z dziećmi.
Po ceremonii wręczenia nagród zebrani obejrzeli spektakl pt. Pętla w reżyserii Zdzisława Wardejna na podstawie opowiadania Marka Hłaski pod tym samym tytułem.

Józef Ferkaluk - wolontariusz Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp.; związany z funkcjonowaniem stołówki dla osób ubogich działającej przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzowie Wlkp.; odpowiedzialny za zaopatrzenie i techniczne utrzymanie zaplecza placówki; poprzez bezkonfliktowe działanie, poświęcenie i życzliwość wobec drugich przyczynia się do budowania wspólnego dzieła. Wnioskodawcą jest Stowarzyszenie Rodzin Katolickich - koło przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzowie Wlkp.

Stefan Łyskawa - współzałożyciel Koła Żarskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta; kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej; inicjator ruchu wolontariackiego w mieście; czynnie zaangażowany w formy niesienia pomocy ludziom potrzebującym; w swoim życiu realizuje powołanie św. Brata Alberta. Wnioskodawcą jest Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta w Żarach.

Ludwika Łyszkowska - prezes Parafialnego Zespołu Caritas w Jeninie; jako wolontariusz angażuje się w przedsięwzięcia podejmowane na rzecz osób potrzebujących, opiekuje się osobami chorymi i starszymi w parafii; włącza się w pozyskiwanie pomocy rzeczowej dla ubogich oraz wspomaga działania świetlicy profilaktyczno-wychowawczej dla dzieci. Wnioskodawcą jest Parafialny Zespół Caritas w Jeninie.

Reklama

Józefa Miadzielec - wolontariusz Domowego Hospicjum im. św. Pawła w Zielonej Górze; emerytowana pielęgniarka niosąca pomoc ludziom chorym przebywającym w domach; od 15 lat wspomaga cierpiących i ich najbliższych; oddana całym sercem swemu powołaniu, trwa do końca przy łóżku chorego i pomaga mu godnie odejść. Wnioskodawcą jest Zielonogórskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum Domowe im. św. Pawła.

Ludwina Nowicka - aktorka prowadząca działalność dobroczynną; współpracuje z gorzowskimi parafiami i Zgromadzeniem Sióstr Jezusa Miłosiernego; jako osoba o nieprzeciętnej wrażliwości artystycznej od ponad 20 lat daje młodemu pokoleniu możliwość doświadczenia piękna teatru; eliminuje wokół siebie ubóstwo dzieci. Wnioskodawcą jest Hospicjum im. św. Kamila w Gorzowie Wlkp.

Helena Tomczyk - wolontariusz Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej; zaangażowana w pracę centrali i stołówki dla ubogich w Zielonej Górze; jako prezes Zespołu Caritas przy parafii pw. św. Franciszka z Asyżu jest pomysłodawcą akcji charytatywnych podejmowanych przez zespół; współtwórca świetlicy profilaktyczno-wychowawczej dla dzieci; współpracuje z instytucjami samorządowymi związanymi z pomocą społeczną na terenie Zielonej Góry. Wnioskodawcą jest Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego potrzeba było aż stu lat, aby Kościół uznał objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie?

2026-06-26 21:34

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Matka Boża Gietrzwałdzka

Julia Czernik

Zatwierdzam kult objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie jako nie sprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, oparty na faktach wiarygodnych, których charakter nadprzyrodzony i Boży nie da się wykluczyć” – oświadczył publicznie 11 września 1977 roku w obecności tysięcy pielgrzymów biskup warmiński Józef Drzazga. W ten sposób w imieniu Kościoła uznał, że między 27 czerwca a 16 września 1877 roku w Gierzwałdzie ukazywała się Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta.

Poniżej fragment książki Odkryć Gietrzwałd na nowo. Całość do kupienia w naszej księgarni: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Jak odpowiedzieć na manifest lefebrystów? Kardynał proponuje odpowiedź doktrynalną

2026-06-27 13:15

[ TEMATY ]

konsystorz

kardynał Gerhard Ludwig Müller

manifest lefebrystów

Episkopat News

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kardynał Gerhard Ludwig Müller podczas nadzwyczajnego konsystorza zwołanego przez papieża Leona XIV zaproponował przygotowanie oficjalnej odpowiedzi doktrynalnej Stolicy Apostolskiej na manifest przekazany niedawno przez Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) papieżowi i kardynałom. Według informacji włoskiego dziennika Il Giornale, emerytowany prefekt Dykasterii Nauki Wiary zasugerował również utworzenie struktury wzorowanej na dawnej Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, która mogłaby przyjmować duchownych i wiernych opuszczających Bractwo w przypadku formalnego rozłamu z Rzymem.

Propozycja padła kilka dni po przekazaniu przez FSSPX wyznania wiary, w którym Bractwo zarzuciło Stolicy Apostolskiej odejście od Tradycji i niezmiennego Magisterium Kościoła. Zdaniem kard. Müllera zarzuty te wymagają jednoznacznej odpowiedzi doktrynalnej, potwierdzającej ciągłość nauczania Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Nowy biskup w Pelplinie: Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej

2026-06-27 19:06

CENTRUM MEDIALNE DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ

Bp Przemysław Szulc

Bp Przemysław Szulc

Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej, bez kompromisów i udawania. Módlmy się o taką wiarę dla każdej i każdego z nas – powiedział bp Przemysław Szulc na zakończenie uroczystości, podczas których przyjął sakrę biskupią. Święcenia biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej odbyły się w bazylice katedralnej w Pelplinie, w uroczystość głównej patronki diecezji, Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, 27 czerwca br.

Głównym konsekratorem bp. Przemysława Szulca był biskup pelpliński Ryszard Kasyna, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję