Reklama

Podać rękę bliźniemu

Niedziela łódzka 43/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Caritas nie byłaby w stanie prowadzić swoich działań bez ogromnego zaangażowania ludzi świeckich - uważa wicedyrektor łódzkiej Caritas, ks. Jacek Ambroszczyk - między innymi dlatego tegoroczny Tydzień Miłosierdzia poświęcony był wolontariatowi".

Ogromne zaangażowanie świeckich

"Przyglądając się działalności Caritas, trzeba zauważyć ogromne zaangażowanie świeckich jako wolontariuszy" - mówi ks. Ambroszczyk. - Nie bylibyśmy w stanie prowadzić tych działań, gdyby nie ludzie świeccy" - podkreśla. Przypomina, że obecny rok jest Rokiem Wolontariatu. " Nasz wysiłek zmierza ku temu, aby coraz lepiej formować ludzi świeckich jako wolontariuszy" - przyznaje.

Łódzka Caritas prowadzi zarówno akcje, jak i stałe formy pomocy. Te ostatnie to m.in. opieka hospicyjna, punkt pomocy charytatywnej, świetlica środowiskowa dla dzieci, młodzieżowa, Dom Dziennego Pobytu i kuchnie.

Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej pomaga chorym na nowotwory w tzw. stadium terminalnym. "Posługa odbywa się w domu chorego i obejmuje chorego i jego rodzinę. Posługują lekarze, pielęgniarki i wolontariusze niemedycy" - wyjaśnia ks. Ireneusz Kulesza, dyrektor Caritas. Usługi te są zakontraktowane przez kasę chorych i są prowadzone na terenie Łodzi i Pabianic. W ciągu roku Caritas organizuje też systematyczne szkolenia dla wolontariuszy.

Ponad 10 tys. osób otrzymało pomoc

Reklama

Punkt Pomocy Charytatywnej służy biednym, bezdomnym, bezrobotnym i potrzebującym wsparcia. Szuka pieniędzy, kupuje i udziela porad. W ubiegłym roku pomoc otrzymało ponad 10 tys. osób, a wartość darów przekroczyła 670 tys. zł. W tym samym budynku działa Dom Dziennego Pobytu. Korzystają z niego osoby starsze, samotne i żyjące w trudnych warunkach materialnych. Codziennie przebywa w nim 48 osób, które otrzymują posiłki i pomoc medyczną, uczestniczą w zajęciach świetlicowych. Kuchnia Caritas codziennie wydaje 100 obiadów dla emerytów oraz 300 dla osób bezdomnych i bezrobotnych. Najbiedniejsi dostają też paczki żywnościowe na sobotę i niedzielę. Obiady dla biednych wydaje również kuchnia prowadzona przez Ojców Bonifratrów, niektóre parafie i zakony.

W dni powszednie czynna jest świetlica środowiskowa dla dzieci. Opieką otoczonych jest 30 dzieci z rodzin wielodzietnych, pozbawionych zasiłków i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji. Dzieci dostają obiady, fachowcy pomagają im w odrabianiu lekcji, pedagodzy prowadzą zajęcia edukacyjne. Dwa razy w tygodniu do świetlicy przychodzi młodzież ze środowisk trudnych i patologicznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sympatia mediów

Akcje Caritas odbywają się przy dużej sympatii ze strony mediów. " Podczas prowadzonej pomocy dla poszkodowanych w wyniku powodzi zauważyłem, że ludzie mediów sami stawali się wolontariuszami. Korzystając z dostępnych im środków, bezinteresownie służyli ludziom potrzebującym - cieszy się ks. Ambroszczyk. - Wolontariuszem może być każdy człowiek, a więc i dziennikarz" - mówi.

Do promocji wolontariatu włączyło się Radio Plus Łódź. W ciągu całego Tygodnia Miłosierdzia codziennie na antenie rozgłośni można było poznać teologię wolontariatu i usłyszeć świadectwa wolontariuszy. W niedzielę 7 października cały program popołudniowy poświęcony był wolontariatowi. Gościem programu był ks. Ambroszczyk. "W każdej godzinie opowiadał o innej formie zaangażowania wolontariuszy. Wyjaśniał też, w jaki sposób można włączyć się w te działania - mówi Jacek Klepacki, prowadzący wtedy program w Radiu Plus. - Dzwoniło wiele osób, ale większość z nich nie chciała opowiadać o swojej pracy na antenie. Ci ludzie są bardzo skromni" - podkreśla. Od poniedziałku do piątku w porannym i popołudniowym paśmie również gościł ks. Ambroszczyk. Tym razem towarzyszyli mu wolontariusze, którzy włączają się w działania łódzkiej Caritas.

Akcje

Najbardziej spektakularną akcją Caritas jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Dzięki sprzedaży 100 tys. świec udało się zdobyć 300 tys. zł. Za te pieniądze parafie i Caritas dożywiały dzieci w szkołach, organizowały wyjazdy zimowe i letnie.

Na zimowiska Caritas wyjechało 150 dzieci z najbiedniejszych rodzin. W koloniach uczestniczyło 1585 dzieci z Łodzi i innych miejscowości archidiecezji. Dodatkowo znalazło się miejsce dla 160 dzieci z polskich rodzin na Litwie i Białorusi. Opiekę sprawowało 250 wolontariuszy. Caritas zorganizowała turnus rehabilitacyjny dla dzieci z porażeniem mózgowym i turnusy dla osób dorosłych i niepełnosprawnych.

Ponad 230 tys. zł Caritas przeznaczyła na różnego rodzaju pomoc. Zapomogi otrzymywały osoby bez środków do życia (ok. 15 tys. zł) i na zakup leków (16 tys. zł). Na dożywianie dzieci i dla rodzin wielodzietnych wydano 100 tys. zł, a na pomoc bezdomnym - 96 tys. Caritas pomaga też osobom ciężko chorym. Użycza wtedy subkonta i pośredniczy w zbiórce ofiar pieniężnych. Dotychczas w ten sposób udało się zebrać ponad 400 tys. zł.

Caritas bardzo aktywnie wzięła też udział w akcji niesienia pomocy powodzianom. Łącznie zebrano na ten cel 717 tys. zł oraz dary o wartości 360 tys. zł. Na tereny dotknięte powodzią pojechało 25 transportów.

Pieniądze na działalność Caritas otrzymuje głównie od ofiarodawców indywidualnych, wpłat z akcji, dotacji z budżetu Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, Caritas Polskiej, magistratu i PFRON. Księża prowadzący katechezę oddają na Caritas 15% swojej pensji.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostra aresztowana za handel ludźmi. Po latach została uniewinniona

2026-06-23 11:53

[ TEMATY ]

handel ludźmi

Siostra zakonna

uniewinniona

Karol Porwich /Niedziela

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Co z życia Jana Chrzciciela chciałbyś rozwijać i pielęgnować?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 57-66.80. <- KLIKNIJ

Środa, 24 czerwca. Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: konsystorz z zachowaniem poufności

2026-06-24 10:08

[ TEMATY ]

konsystorz

Vatican Media

W oświadczeniu opublikowanym 22 czerwca Watykan przedstawił szczegółowy program konsystorza, który odbędzie się w dniach 26-27 czerwca. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że kardynałowie uczestniczący w obradach zostali zobowiązani do zachowania ścisłej poufności oraz powstrzymania się od kontaktów z mediami podczas posiedzeń, aby - jak podkreślono - „zachować atmosferę braterskiego dialogu”.

Podczas pierwszego nadzwyczajnego konsystorza pontyfikatu Leona papieskie przemówienia publikowano dopiero po ich wygłoszeniu. Rozważania poprzedzające dyskusje dotyczące synodalności i ewangelizacji, a także dwa wystąpienia poświęcone liturgii i reformie Kurii Rzymskiej - tematom, które ostatecznie nie zostały podjęte - nie zostały oficjalnie opublikowane, choć później wyciekły do mediów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję