Zdecydowana większość badanych (81%) poprawnie identyfikuje datę 11 listopada ze Świętem Niepodległości. Tylko co dziesiąty respondent (10%) udzielił błędnej odpowiedzi, a co jedenasty (9%) nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie.
W porównaniu z rokiem 2008, kiedy ostatnio CBOS pytał o tę kwestię, zwiększył się odsetek respondentów prawidłowo identyfikujących datę 11 listopada (wzrost o 5 punktów procentowych), jednocześnie mniej było błędnych odpowiedzi (spadek o 5 punktów).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Znajomość genezy Święta Niepodległości jest tym większa, im młodsi są badani, a największą wiedzę w tym zakresie mają osoby w wieku od 18 do 24 lat (91%). W starszych grupach wiekowych odsetek respondentów poprawnie identyfikujących datę, choć utrzymuje się na wysokim poziomie, maleje, a wśród badanych kwalifikujących się do najstarszego pokolenia (mających 65 lat i więcej) poprawne odpowiedzi udzielane są relatywnie najrzadziej (70%). Wiedza o 11 listopada związana jest również z poziomem wykształcenia badanych – im on wyższy, tym częstsze są poprawne odpowiedzi, a także z miejscem ich zamieszkania – lepszą znajomością daty wykazują się mieszkańcy dużych i największych miast.
Reklama
Obecnie – inaczej niż przed dekadą – większość Polaków (72%) deklaruje, że w jakiś sposób obchodzi Święto Niepodległości (wzrost o 23 punkty procentowe). Najpopularniejsze sposoby celebracji święta 11 listopada to wywieszenie flagi państwowej (43%) oraz uczestnictwo w mszy świętej (29%). Rzadziej badani deklarują, że biorą udział w obchodach i uroczystościach publicznych (18%), świętują rocznicę poprzez przygotowanie w domu uroczystego obiadu lub też obchodzą to święto w jeszcze inny sposób (po 11%).
W porównaniu z rokiem 2008 zwiększyły się odsetki badanych, którzy 11 listopada wywieszają flagę państwową (wówczas tylko 15 %) oraz uczestniczą w publicznych obchodach w swojej miejscowości zamieszkania. Rzadziej niż przed dziesięcioma laty respondenci deklarują natomiast udział w nabożeństwach (dekadę temu było to 36% badanych, w tym roku jedynie 29%).
Święto Niepodległości częściej niż inni celebrują mieszkańcy największych miast (81%), osoby z wykształceniem średnim i wyższym (po 76%) oraz badani deklarujący prawicowe poglądy polityczne (85%).
Dla kogo szczególnie ważne jest Święto Niepodległości? Na 11 listopada jako datę zasługującą na wyjątkowe upamiętnienie częściej niż inni wskazują ludzie młodzi, zwłaszcza w wieku 18–24 lata (87%), mieszkańcy miast dużych, ale nie największych (85%) oraz respondenci z wyższym wykształceniem (84%). Warto zwrócić uwagę, że poglądy polityczne nie różnicują opinii badanych – niezależnie od poglądów data 11 listopada jest dla nich ważna w takim samym stopniu.