Reklama

Spotkania redaktorów "Niedzieli" z Czytelnikami

2001 - Rok "Niedzieli"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kolejnych numerach częstochowskiej edycji "Niedzieli" podajemy miejscowości i parafie, do których udają się redaktorzy i pracownicy Tygodnika Katolickiego "Niedziela", bowiem rok 2001 jest Rokiem Jubileuszu 75-lecia powstania Tygodnika. Ponadto zamiarem naszym jest odnowienie Ruchu Przyjaciół "Niedzieli", a w poszczególnych parafiach i środowiskach powołanie do istnienia jego Kół. Po każdej Mszy św. odbywają się spotkania i prezentacje najnowszego numeru "Niedzieli", a także " Niedzieli Dzieciom" i "Mojego Pisma Tęcza" oraz książek i zeszytów Biblioteki "Niedzieli".

Parafia św. Antoniego w Koziegłówkach

Reklama

Poranek 14 października zaskoczył nas prawdziwie złotą polską jesienią. Z wielką przyjemnością udałam się do sanktuarium św. Antoniego w Koziegłówkach, aby w ramach jubileuszowych spotkań Niedzieli odwiedzić moją rodzinną wspólnotę parafialną. Z daleka witała mnie wysoka biała wieża sanktuarium, którą w pogodny dzień można zobaczyć nawet z Sanktuarium Jasnogórskiego, mimo dzielących je ok. 50 km odległości. Po pokłonieniu się św. Antoniemu w łaskami słynącym obrazie, wraz z redakcyjnym kolegą Rafałem Wrońskim udaliśmy się na plebanię, aby przywitać się z kustoszem świątyni - ks. kan. Stanisławem Zbirkiem. Ksiądz Stanisław jak zawsze przywitał nas bardzo życzliwie i wymusił obietnicę, że damy się po Mszy św. zaprosić na filiżankę kawy. Ksiądz Proboszcz duszpasterzuje w Koziegłówkach od 1989 r. W tym czasie z jego inicjatywy i dzięki ofiarności parafian zakupiono ważący 1 tonę dzwon św. Antoniego, ufundowano ołtarz soborowy z marmuru i ambonkę, dokonano wiele prac remontowych, m. in. wymieniono posadzkę w prezbiterium, zakrystii i wejściu do kościoła, założono zewnętrzne metalowe okna, odrestaurowano ołtarz św. Antoniego, zbudowano parking itd. Najważniejszym jednak wydarzeniem było ustanowienie przez abp. Stanisława Nowaka kościoła św. Antoniego sanktuarium, miało to miejsce trzy lata temu - 13 czerwca 1998 r. Spotkanie z czytelnikami Niedzieli nastąpiło podczas Mszy św. o godz. 9.15, po odczytaniu przez Księdza Proboszcza apelu z okazji Dnia Papieskiego obchodzonego w tym roku po raz pierwszy. Po zapoznaniu zgromadzonych w świątyni wiernych z historią i współczesnością naszego Tygodnika oraz zadaniach prasy katolickiej, zachęciłam parafian do przeczytania najnowszego numeru Niedzieli w całości dedykowanego Ojcu Świętemu dla upamiętnienia 23. rocznicy pontyfikatu. Pomna na wielką troskę Księdza Stanisława, że w parafii nie jest jeszcze prenumerowane Moje Pismo Tęcza, dużo uwagi poświęciłam temu właśnie dwumiesięcz-nikowi dla dzieci. Po Eucharystii mali członkowie wspólnoty parafialnej otrzymali w prezencie jego darmowe egzemplarze i mam nadzieję, że po przeczytaniu Tęczy poproszą rodziców o jej zaprenumerowanie. Cieszy również fakt zawiązania w parafii Koła Przyjaciół Niedzieli, do którego swoją przynależność zgłosiła także parafianka mieszkająca obecnie na Łotwie, pragnąca służyć Niedzieli swoimi tekstami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafia św. Jana Chrzciciela w Lgocie Mokrzeszy

Reklama

Tego samego dnia kontynuowaliśmy nasze spotkania z czytelnikami Niedzieli na Mszy św. o godz. 11.00 w parafii św. Jana Chrzciciela w Lgocie, w której proboszczem jest ks. kan. Jan Berdys. Ksiądz Jan już 1983 r. na polecenie bp. Stefana Bareły podjął starania o wybudowanie świątyni w Lgocie, przy drodze Koziegłowy-Myszków. Plac pod jej budowę został poświęcony w 1985 r. i w tym też roku rozpoczęto kopanie fundamentów. Parafię erygował bp Stanisław Nowak 4 marca 1988 r., wydzielając jej teren z macierzystej parafii św. Antoniego z Padwy w Koziegłówkach. Akt jej poświęcenia dokonany został 30 czerwca 1996 r. Staraniem Księdza Proboszcza i parafian od 1991 r. parafia ma także własny cmentarz, a obecnie cała uwaga Duszpasterza skupia się na zabiegach o wybudowanie parkingu.

I tym razem spotkanie z czytelnikami miało dla mnie charakter szczególny, ponieważ od dwóch lat należę do wspólnoty parafialnej św. Jana Chrzciciela. Zgromadzeni wierni z wielką uwagą wysłuchali prelekcji o Tygodniku Katolickim Niedziela i roli środków masowego przekazu w dziele ewangelizacji. Po Eucharystii otrzymali jubileuszowe pocztówki, archiwalne numery Niedzieli Dzieciom i Mojego Pisma Tęcza, w rozdawaniu których bardzo pomogli nam życzliwi ministranci. Największym zaskoczeniem była dla mnie duża liczba młodych osób, które zgłosiły swoją przynależność do Ruchu Przyjaciół Niedzieli. Dwie parafianki odwiedziły mnie nawet wieczorem w domu z prośbą o zapisanie na listę. Do zobaczenia więc na spotkaniach organizowanych przez Niedzielę.

Małgorzata Knapik

Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa we Wrzosowej

W ramach obchodów 75-lecia istnienia Tygodnika Katolickiego Niedziela 2 września br. przedstawiciele redakcji: Mira Bodak, Aneta Marendowska, Edyta Lisowska i Andrzej Rembielak promowali Niedzielę w parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa we Wrzosowej. Proboszcz parafii - ks. Piotr Łysikowski powitał przedstawicieli bardzo życzliwie. Szczególne wrażenie wywarła na gościach oprawa liturgiczna Mszy św. dla licznie przybyłych dzieci.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się książki Biblioteki Niedzieli. Po Mszy św. rozprowadzane były materiały promocyjne, a wśród najmłodszych dużą popularność zdobyły "niedzielne" krówki.

W parafii rozchodzi się 40 egzemplarzy Niedzieli. Wśród postulatów, jakie pojawiły się w dyskusji, była prośba o praktyczną stronę liturgiczną, która pomogłaby duszpasterzom w prowadzeniu grup dziecięcych przy parafii. Podczas Mszy św. o godz. 9.15, 11.15, 12.30 parafianie zapoznani zostali z historią Niedzieli, celem katolickich środków przekazu, a także z treścią najnowszego numeru Tygodnika.

Mira Bodak

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Siedlcu Dużym

W niedzielny poranek Anna Matera i Krzysztof Wroński zawitali w gościnne progi parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Siedlcu Dużym, w której pieczę nad wiernymi od 15 lat sprawuje ks. Józef Wachowski. Wśród tej niewielkiej wspólnoty, liczącej 930 parafian, Niedziela ma swoich stałych Czytelników. Ksiądz Proboszcz z radością opowiadał nam o grupie 20 pań zrzeszonych w Legionie Maryi, które co tydzień spotykają się i rozmawiają na tematy poruszane na łamach Niedzieli.

Na nas niezapomniane wrażenie wywarła osoba ks. Józefa, który ujął nas nie tylko swoją serdecznością i gościnnością, ale przede wszystkim postawą gorliwego apostoła prasy katolickiej. Prelekcje red. Anny Matery o bardzo ważnej roli mediów katolickich w dziele ewangelizacji i o miejscu Niedzieli w tej misji zostały ubogacone pięknym świadectwem Księdza Proboszcza. Duszpasterz wspomniał pierwsze spotkanie z Niedzielą jako 6-letni chłopiec i przekonanie, które wtedy zrodziło się w jego dziecięcym umyśle: "Skoro ta gazeta jest w kościele, to musi to być coś dobrego". Ks. Wachowski przekonywał swoich wiernych, że nie samym chlebem żyje człowiek, nawołując do karmienia się Słowem Bożym przychodzącym do nas w cotygodniowym wydaniu naszego Tygodnika. Zachęcał troskliwie, aby parafianie nie zrażali się trudnymi tekstami, bo - jak mówił - Niedziela stawia nam czasem wysoko poprzeczkę, ale po to, abyśmy ją pokonali. Z przekonaniem Ksiądz Proboszcz podkreślił wartość Niedzieli na tle innych gazet, wskazując na uczciwość pisma, będącego przedłużeniem ambony Biskupa częstochowskiego, Ojca Świętego, a nawet samego Chrystusa.

Anna Matera

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Myszkowie

W niedzielę 7 października Niedziela przyjechała do Nowej Wsi Żareckiej należącej obecnie do Myszkowa, do niewielkiej parafii pw. Trójcy Przenajświętszej. Ks. Zenon Szymonik - proboszcz parafii bardzo serdecznie przywitał ekipę redakcyjną. Obecni w kościele mieszkańcy po wysłuchaniu Ewangelii i homilii Księdza Proboszcza z uwagą zapoznali się z wypowiedzią Marii Banaszkiewicz na temat historii Niedzieli oraz informacji o bieżącym numerze. Ksiądz Proboszcz dokłada wielu starań, aby rozprowadzić jak największą liczbę egzemplarzy Tygodnika.

Maria Banaszkiewicz

2001-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Jan Paweł II patronem Europy i doktorem Kościoła?

2026-06-21 19:16

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

BP KEP

Jan Paweł II

Jan Paweł II

We włoskiej miejscowości Roccaporena zorganizowano międzynarodową konferencję naukową zatytułowaną: „Św. Jan Paweł II – kandydat na Patrona Europy i Doktora Kościoła” w ramach X Kongresu Ruchu Europa Christi. Podczas obrad w niedzielę 21 czerwca wystąpili naukowcy, m.in. z KUL-u, PAN-u, Papieskiej Akademii Życia, a także przedstawiciele archidiecezji Spoleto-Norcia i sanktuarium św. Rity w Roccaporena.

Ks. prof. Mirosław Sitarz, moderator Ruchu Europa Christi, przedstawił zarys bogatej działalności polskiego Papieża. Podkreślił, że „największym dokonaniem ustawodawczym Jana Pawła II jest kompleksowa reforma prawa kanonicznego zgodna z wytycznymi II Soboru Watykańskiego przeprowadzona w latach 1978-1990, której efektem są dwa kodeksy prawa kanonicznego dla wiernych Kościoła łacińskiego i Kościołów wschodnich”.
CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny o relacjach polsko-ukraińskich: bez prawdy o przeszłości nie będzie zaufania

2026-06-22 09:52

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Bolesna przeszłość powinna być zobowiązaniem do troski o prawdę. Bez niej przeszłość nieustannie otwiera rany i podważa wzajemne zaufanie - stwierdza w swoim komentarzu na komunikatorze X biskup sosnowiecki, Artur Ważny.

W moim rodzinnym domu pamięć o wymordowaniu ponad pięćdziesięciu niewinnych osób, spalonej wsi, spalonym gospodarstwie oraz ucieczce mojego siedmioletniego wówczas ojca i jego bliskich przed banderowcami nie podsycała gniewu, lecz wciąż przeradza się w dojrzałą troskę o prawdę. Bez niej przeszłość wciąż na nowo otwiera rany i paraliżuje wzajemne zaufanie. Brak nienawiści wobec sprawców nie unieważnia jednak bólu, jaki niosą ze sobą nierozliczone krzywdy. Stoimy dziś przed dziejowym wyzwaniem polsko-ukraińskiego pojednania. Uważam, że pierwszoplanową rolę powinny tu odegrać nasze Kościoły - odrzucając zarówno obojętność, jak i narastającą niechęć, by uczciwie dotknąć istoty problemu. Potrzebujemy głębokiej przestrzeni moralno-religijnej, w której chrześcijańskie dziedzictwo po obu stronach granicy, pozwoli nam wspólnie stanąć w świetle prawdy o naszej historii oraz naszych dramatycznych ranach. Dobre sąsiedztwo jest naszą racją stanu, co zobowiązuje oba narody do dialogu dojrzałego, wolnego od powierzchowności i pustych gestów. Musimy przygotować się na trudne spory, tak moralne, historyczne, jak i gospodarcze. Tym bardziej nie wolno nam uciekać przed faktami; musimy odważnie nazwać to, co domaga się oczyszczenia i zadośćuczynienia. Z serca zapraszam do mądrych spotkań, dialogu, uznania krzywd i win, upamiętnienia ofiar oraz pokornego przebaczenia. To są warunki pojednania. Tylko w ten sposób zdołamy zbudować nowy, zdrowy rozdział naszych relacji, oparty na trwałym fundamencie prawdy i sprawiedliwości.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję