Reklama

Opłatek z niepełnosprawnymi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś dzielimy się opłatkiem, dzielimy się życzliwością i dobrocią, otwieramy serce na drugiego człowieka. Życzę zebranym, by ten dzień, pełen dobroci, ciepła i życzliwości przedłużył się na cały rok i na następne lata. Chciałbym, byśmy zawsze mieli otwarte serca i otwarte dłonie i zawsze otwarte oczy na drugiego człowieka, byśmy dostrzegali w nim Jezusa Chrystusa.
Bp Stefan Regmunt

Legnica

Reklama

W Legnicy 13 stycznia br. odbyło się spotkanie opłatkowe dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół zorganizowane przez bp. Stefana Regmunta. Uczestniczyły w nim osoby niepełnosprawne z Legnicy, Legnickiego Pola, Lubina, Polkowic, Chojnowa i Ścinawy. Centralnym momentem była uroczysta Msza św. odprawiona przez biskupa Stefana w intencji niepełnosprawnych, ich rodzin, przyjaciół, wolontariuszy, oraz tych wszystkich, którzy sprawiają, że niepełnosprawnym żyje się lepiej. Sami niepełnosprawni tradycyjnie włączyli się w jej przygotowanie. Czytali czytania, modlitwę wiernych, szli w procesji z darami. Bożonarodzeniowy nastrój podkreślała oprawa muzyczna Mszy św. przygotowana przez chór parafialny prowadzony przez Benedykta Ksiądzynę. Na zakończenie Mszy św. w imieniu wszystkich zgromadzonych podziękowania bp. Stefanowi Regmuntowi oraz naszemu gospodarzowi proboszczowi ks. Janowi Mateuszowi Gackowi złożyły delegacje osób niepełnosprawnych oraz przedstawiciele wolontariatu osób niepełnosprawnych diecezji legnickiej z Legnicy i Chojnowa. Po Eucharystii w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa obejrzeliśmy piękne, bardzo radosne jasełka w wykonaniu ok. 60 aktorów - uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 w Legnicy. Następnie Ksiądz Biskup pobłogosławił opłatki i nastąpiły bardzo wzruszające chwile dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Spotkanie ubogacił ciepły posiłek i słodki poczęstunek roznoszony z prawdziwie staropolską gościnnością przez młodych wolontariuszy. Wszystko odbywało się w wypełnionej niepełnosprawnymi uczestnikami parafialnej sali spotkań, która tego dnia urzekała wszystkich oryginalną dekoracją w tonacjach bordowo-białych, wśród aniołków z girlandami gwiazd w dłoniach - które wykonali uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z Legnicy.

Katarzyna

Jelenia Góra

W niedzielę 21 stycznia w Jeleniej Górze odbyło się kolejne, już ósme, Diecezjalne Spotkanie Opłatkowe Osób Niepełnosprawnych. Gospodarzem tego niezwykle ważnego dla osób niepełnosprawnych świąteczno-noworocznego spotkania była jeleniogórska parafia pw. św. Jana Ewangelisty, od pewnego czasu ciesząca się nowo zbudowaną świątynią. Do nowego kościoła na uroczystą Mszę św., a później na towarzyskie spotkanie w wielkiej parafialnej świetlicy przybyło kilkaset osób. W większości były to osoby niepełnosprawne, jak również ich opiekunowie, przyjaciele, sponsorzy, przedstawiciele władz lokalnych, duże grono wolontariuszy i kilkunastu kapłanów. Eucharystii przewodniczył bp Stefan Regmunt. Zebranych w świątyni przywitał przewodniczący Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Stanisław Szubert. W swoim wystąpieniu przypomniał m.in. historię świąteczno-noworocznych spotkań osób niepełnosprawnych, podkreślając ich wielkie znaczenia dla tej społeczności. Zgromadzeni z wielką uwagą wysłuchali słów bp. Stefana Regmunta. Uroczystą liturgię zakończyło podziękowanie za wspólną modlitwę złożone bp. Stefanowi Regmuntowi przez Grażynę Pawlukiewicz-Rehlis i Stanisława Szuberta. Po Mszy św. wszyscy przeszli do parafialnej świetlicy. Gości powitał gospodarz parafii ks. kan. Krzysztof Kowalczyk. Zebrani, zachęceni i poprowadzeni silnym głosem bp. Stefana Regmunta wspaniale zaśpiewali jedną z najpiękniejszych polskich kolęd: „Wśród nocnej ciszy”. Po wysłuchaniu słów Ewangelii Ksiądz Biskup poświęcił opłatki, którymi dzieliliśmy się podczas składania sobie życzeń. Ks. kan. Krzysztof Kowalczyk powiedział do nas m.in.: „Dziś dzielimy się opłatkiem, dzielimy się życzliwością i dobrocią, otwierajmy serce na drugiego człowieka. Życzę zebranym by ten dzień, pełen dobroci, ciepła i życzliwości przedłużył się na cały rok i na następne lata. Chciałbym, byśmy zawsze mieli otwarte serca i otwarte dłonie i zawsze otwarte oczy na drugiego człowieka, byśmy dostrzegali w nim Jezusa Chrystusa. Bądźmy dobrzy jak chleb, jak ten opłatek, którym się teraz dzielimy. Bądźmy na co dzień dobrym chlebem dla drugiego człowieka”.
Ksiądz biskup Stefan Regmunt powiedział „Niedzieli Legnickiej”: „Bardzo się cieszę, że doszło do tego spotkania. Jest to spotkanie nie tylko niepełnosprawnych, ale także ich przyjaciół, wolontariuszy i sponsorów. Chciałbym, by zmieniał się sposób myślenia o osobach niepełnosprawnych, bo mają one takie samo prawo do życia jak wszyscy inni. Do życia w rodzinie, w społeczeństwie, w środowisku. Modlimy się o to, by świadomość społeczna była w tej sprawie jak największa i najpełniejsza. Dziękuję m.in. Karkonoskiemu Sejmikowi Osób Niepełnosprawnych za to, co robi dla tej społeczności”. Jeden ze sponsorów spotkania, znany jeleniogórski przedsiębiorca i filantrop Zbigniew Ładziński podzielił się taką refleksją: „Wczoraj byłem na podobnym spotkaniu w Mysłakowicach, dziś jestem tu. Cieszę się, bo tak naprawdę to ja dziękuję niepełnosprawnym za to, że mogę być z nimi, że mogę pomagać, że mogę osobiście składać im życzenia. Przebywanie w ich obecności upewnia mnie, że prowadzenie firmy to nie tylko zarabianie, ale i zobowiązanie do tego, by zawsze pamiętać o podzieleniu się z bliźnim, który takiej pomocy potrzebuje”. Szef Sejmiku, Stanisław Szubert podkreślił, że w samej tylko Jeleniej Górze mieszka około 17 tys. osób niepełnosprawnych. Ci ludzie, choć żyją pozornie w tłumie, są często bardzo sami, zamknięci w mieszkaniach na wysokich piętrach. Pomysł Księdza Biskupa, by zorganizować specjalne duszpasterstwo dla tej grupy ludzi, został wspaniale podjęty przez ks. dziekana Tadeusza Dańko i ks. proboszcza Krzysztofa Kowalczyka. „Duszpasterstwo to będziemy mocno wspierali i otaczali możliwe szeroką opieką i pomocą. Wspólnie przygotujemy nie tylko warunki do modlitwy, ale też do terapii, do udzielania szeroko rozumianej pomocy. Szczególnie nas cieszy powstanie młodzieżowego wolontariatu szkolnego, grupy, która chce i umie ofiarować swoją pomoc osobom niepełnosprawnym. To na nich właśnie liczymy w realizacji tej inicjatywy. Tylko w Liceum im. Żeromskiego jest już 15 takich młodych ludzi. A na pewno będzie więcej. To ogromnie cieszy” - dodał p. Szubert. Wspaniale przygotowany poczęstunek, w tym przepyszne ciasta, koncert niepełnosprawnych muzyków, występ chóru, a także przygotowane przez dzieci jasełka towarzyszyły temu spotkaniu. Pod koniec ktoś wniósł na salę akordeon. Jak się okazało instrument przyniesiono dla bp. Stefana Regmunta. Radośnie przyjęty minikoncert Księdza Biskupa i wspólnie śpiewane kolędy zakończyły to niezwykłe spotkanie, tak ważne dla środowiska osób niepełnosprawnych, dla ich opiekunów i sponsorów.

Marek Chromicz

Organizowane w naszej diecezji styczniowe spotkania opłatkowe są okazją do pełniejszej informacji nt. działalności prowadzonej na rzecz osób niepełnosprawnych w parafiach i rejonach. Zaproszone są na nie wszystkie osoby niepełnosprawne, a także ich rodziny, opiekunowie, przyjaciele, przedstawiciele różnych instytucji, które na co dzień spieszą z pomocą osobom niepełnosprawnym. Podczas tych spotkań jest okazja do pogłębienia wiedzy nt. osób i organizacji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, i odczytania drogi współpracy Kościoła, organizacji samorządowych i pozarządowych w służbie osobom niepełnosprawnym.
Inicjatorem integracyjnych spotkań opłatkowych jest biskup pomocniczy Stefan Regmunt, który wraz z osobami tworzącymi duszpasterstwo osób niepełnosprawnych i wolontariat, co roku wraz z biskupem diecezjalnym aktywnie w nich uczestniczy.
W bieżącym roku spotkania odbyły się w następujących miejscach i terminach: 13 stycznia 2007 w Legnicy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa; 20 stycznia w Mysłakowicach; 21 stycznia w parafii św. Jana Ewangelisty w Jeleniej Górze; oraz 27 stycznia w Bolesławcu w auli I LO.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Liturgia Męki Pańskiej

2025-04-18 20:17

[ TEMATY ]

Watykan

Liturgia Meki Pańskiej

Vatican Media

„W naszych czasach bogatych w nowe sztuczne, obliczeniowe, przewidywalne inteligencje tajemnica męki i śmierci Chrystusa proponuje nam inny rodzaj inteligencji: inteligencję Krzyża, która nie kalkuluje, ale kocha; która nie optymalizuje, lecz daje siebie” - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFM Cap w Bazylice św. Piotra w Watykanie w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Przewodniczył jej w imieniu papieża Franciszka kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.

Liturgii Męki Pańskiej rozpoczęła się w ciszy. Kard. Gugerotti ubrany w czerwony ornat podszedł przed ołtarz główny świątyni i modlił się w ciszy leżąc krzyżem. Następnie z miejsca przewodniczenia odczytał modlitwę rozpoczynającą Liturgię Słowa. Po wysłuchaniu przez zgromadzonych odśpiewanego po łacinie opisu męki i śmierci Jezusa Chrystusa z Ewangelii według św. Jana kazanie, zgodnie z tradycją tego dnia, wygłosił kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFM Cap.
CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: setki chrześcijan na Drodze Krzyżowej w Wielki Piątek

2025-04-18 14:12

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Jerozolima

Wielki Piątek

Adobe Stock

Setki chrześcijan różnych wyznań zgromadziło się w Wielki Piątek na tradycyjnej procesji Drogi Krzyżowej na Starym Mieście w Jerozolimie. Przy letniej pogodzie pielgrzymi przeszli wzdłuż Via Dolorosa, aby modlić się przy 14. stacjach męki Jezusa, od wyroku do ukrzyżowania i grobu. Z powodu wojny wśród uczestników było znacznie mniej zagranicznych grup pielgrzymkowych niż w poprzednich latach.

Od wczesnych godzin porannych wierni różnych Kościołów, często niosący misternie zdobione krzyże, szli ulicami jerozolimskiego Starego Miasta. Procesje Drogi Krzyżowej rozpoczęli licznie zgromadzeni etiopscy chrześcijanie, a następnie wierni grecko-prawosławni, którzy wyruszyli z dużym opóźnieniem. Następnie katolicy obrządku łacińskiego dołączyli do franciszkanów. Za nimi podążali arabskojęzyczni katolicy jerozolimscy. Izraelska policja zabezpieczyła trasę, która zakończyła się przy Bazylice Grobu Pańskiego.
CZYTAJ DALEJ

Niemal 200 interwencji strażaków; wojsko będzie pomagać w usuwaniu skutków ulewy (aktl2. wideo)

2025-04-19 00:17

PAP

Blisko 200 razy wyjeżdżali podkarpaccy strażacy do usuwania skutków burz, które w piątek po południu i wieczorem przeszły nad częścią Podkarpacia. Najpoważniejsza sytuacja jest w gminie Pawłosiów, gdzie do pomocy w usuwaniu m.in. błota skierowane zostało wojsko.

Jak poinformował rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja, interwencje polegały głównie na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic, budynków, posesji i na udrażnianiu przepustów drogowych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję