Przypomniał, że na Jasnej Górze nieustannie brzmią papieskie słowa zawierzenia „Totus Tuus” i to był program życia Jana Pawła II. - Wyraził to mocno w swoim testamencie spisanym w 1979r. pisząc o śmierci: nie wiem kiedy ona nastąpi, ale tak, jak wszystko, również i tę chwilę oddaję Matce mojego Mistrza Totus Tuus. W tych rękach matczynych zostawiam wszystko i wszystkich, z którymi związany byłem przez życie i powołanie, w tych rękach zostawiam nade wszystko Kościół a także mój Naród i całą ludzkość - zauważył kaznodzieja.
Podkreślał, że tej Maryjnej pobożności, tego zawierzenia, Jan Paweł II uczył się od młodzieńczych lat w maryjnych sanktuariach, w Kalwarii Zebrzydowskiej i na Jasnej Górze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O. Chrapkowski przypomniał, że Jan Paweł II pielgrzymował na Jasną Górę jako uczeń i student, jako kapłan i biskup, a w końcu jako papież. - Wiele czasu tu spędzał na modlitwie, ale i nauczał, zapraszając i zachęcając do zawierzenia swojego życia Bogu przez Maryję – mówił paulin. Dodał, że sam Jan Paweł II podkreślał w 1979r., że jest człowiekiem zawierzenia i nauczył się nim być tutaj.
Reklama
O. Generał zaznaczał, że „każdy z nas nosi w swym sercu bliskie słowa Jana Pawła II, kierowane do Polaków, do młodych, do chorych, pokrzywdzonych”. - One mają nas inspirować do konkretnego działania, on przemawia do nas także po śmierci i woła nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi – podkreślał o. Chrapkowski.
We Mszy św. udział wziął m.in. Adam Kwiatkowski, szef Gabinetu Prezydenta RP, który odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy, z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. „Jego nauczanie oraz osobiste świadectwo życia wciąż poruszają serca i umysły milionów ludzi na całym świecie, nadal są inspiracją dla wielu inicjatyw religijnych, społecznych, naukowych i kulturalnych. Integracja europejska i zakończenie zimnej wojny, rozwój dialogu ekumenicznego oraz namysł nad etycznymi podstawami nowoczesnej gospodarki, polityki i współpracy międzynarodowej, to tylko wybrane dziedziny, w których św. Jan Paweł II położył wybitne i trwałe zasługi" - napisał polski prezydent.
Jeszcze dziś na Jasnej Górze, w bazylice zabrzmi specjalny koncert „Cała Polska śpiewa dla św. Jana Pawła II”. Będzie go można obejrzeć na żywo na antenie TVP1, od godz. 17.30 oraz 21.30.
To słowno-muzyczna podróż przez najważniejsze miejsca związane z życiem i posługą duszpasterską Ojca Świętego, więc nie mogło zabraknąć Jasnej Góry.
Studio Telewizji Polskiej w Warszawie na żywo połączy się z kościołem w Wadowicach, kaplicą na Wawelu i sanktuarium w Łagiewnikach, Jasną Górą oraz bazyliką mariacką w Gdańsku. We wszystkich miejscach polscy artyści zaśpiewają utwory nawiązujące do posługi Jana Pawła II.
W koncercie wystąpią m.in. Anna Wyszkoni, Natalia Kukulska, Justyna Steczkowska, Golec uOrkiestra, Kamil Bednarek, Andrzej Piaseczny, Ryszard Rynkowski oraz Sound &Grace. Całość poprowadzi ze studia w Warszawie Tomasz Wolny. Reżyserem projektu jest Bolesław Pawica.