Reklama

„Gryf Mierzęcicki” dla proboszcza Targoszyc

Władzie gminy Mierzęcice po raz pierwszy przyznały nagrodę „Gryf Mierzęcicki”. Statuetkę otrzymali: Barbara Słania - emerytowana nauczycielka, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Toporowicach oraz proboszcz parafii św. Mikołaja w Targoszycach - ks. kan. Janusz Rakoczy. Wręczenie statuetek odbyło się 11 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Mierzęcicach. Poprzedził je koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji Województwa Śląskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wójt gminy Grzegorz Podlejski zaznacza, że „ideą przyznania nagrody jest podjęcie działań w celu wyróżnienia i uhonorowania osób fizycznych, instytucji, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz innych osób prawnych, które całokształtem swojej działalności zawodowej, społecznej oraz realizacją swoich zadań wybitnie przyczyniają się do gospodarczego, kulturalnego, a także społecznego rozwoju oraz promocji gminy. Ma również nadzieję, że brązowa figura stanie się corocznym elementem wyróżniania osób szczególnie zasłużonych dla kultury i rozwoju regionu.

Otwarte serce

Reklama

Proboszcz parafii w Targoszycach, kanonik honorowy Kapituły Katedralnej, dziekan dekanatu siewierskiego, ks. Janusz Rakoczy z gminą Mierzęcice i Targoszycami związany jest od 1980 r. Przez wiele lat sprawował funkcję duszpasterza rolników, teraz opiekuje się leśnikami i pracownikami ochrony środowiska. Od 2004 r. jest duszpasterzem druhów Ochotniczej Straży Pożarnej powiatu będzińskiego. Jako kapłan żywo angażuje się w sprawy środowiska lokalnego. Niezwykle ceniony, szanowany i lubiany przez parafian przede wszystkim za naturalność, spontaniczność i szczerość, ale także za zawsze otwarte serce, lojalność, uśmiech i poczucie humoru, którego można pozazdrościć. Mocno zatroskany o duchowy rozwój parafian w czasie całego roku liturgicznego. Ma dzień po brzegi wypełniony obowiązkami. Jego praca to nie tylko codzienna Eucharystia, odprawienie pogrzebu, udzielenie chrztu, ślubu czy posługa w konfesjonale - to także spotkania z różnymi grupami, stowarzyszeniami, ruchami działającymi przy parafii; to organizacja wyjazdów, pielgrzymek czy okolicznościowych uroczystości, spotkań ze znanymi ludźmi.
Tradycją w targoszyckiej wspólnocie są piękne koncerty bożonarodzeniowe, a także festyny parafialne organizowane z racji odpustu parafialnego czy diecezjalnego święta plonów. Ks. Proboszcz swoim wiernym stwarza także możliwość poznania artystów regionu, np. zwycięzców OFKiP w Będzinie, którzy w prastarej świątyni św. Mikołaja śpiewają bożonarodzeniowe pieśni. Laureat „Gryfa” cyklicznie organizuje wyjazdy do kina, teatru, a wierni tej wspólnoty mają szeroki dostęp do wielu tytułów pism katolickich. Mając na względzie ciągłość kultury i tradycji stał się inicjatorem powstania monografii o targoszyckiej wspólnocie. Głęboko zatroskany o Kościół żywych kamieni, ale także o parafialną świątynię. Dzięki jego staraniom została wpisana do Krajowego Rejestru Zabytków. Ks. Rakoczy systematycznie dba o odnawianie kościoła i ochronę zgromadzonych w nim dzieł sztuki. Dzięki niemu świątynia stała się też lokalnym centrum kultury. Parafia ma swoją stronę internetową i wydaje własne czasopismo „Mikołajek targoszycki”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Animator lokalnej kultury

Od wielu lat ks. Rakoczy skutecznie pełni funkcję animatora lokalnej kultury. „Człowiek dialogu i kompromisu, który potrafi rozładować nawet najbardziej napiętą sytuację. Takiego wszyscy go znamy i za to też cenimy” - mówi wójt gminy, G. Podlejski. „Zawsze łączył mieszkańców gminy i wspierał dobre inicjatywy gminnego samorządu” - dodaje. Nic więc dziwnego, że kapituła decydująca o wyborze laureata „Gryfu” jednogłośnie poparła kandydaturę Proboszcza Targoszyc. „Zawdzięczamy mu bardzo dużo, nie tylko parafianie, ale także mieszkańcy naszej gminy. To dzięki jego życzliwości i zrozumieniu powstała Biblioteka Publiczna im. bł. Jana Pawła II w Mierzęcicach, na potrzeby której przekazał budynek tzw. katechetki oraz wiele swoich prywatnych zbiorów książkowych.

Nie pierwsze, nie ostatnie

„Gryf Mierzęcicki” to nie pierwsze i zapewne nie ostatnie wyróżnienie przyznane Proboszczowi z Targoszyc, który m.in. został uhonorowany Nagrodą Starosty Będzińskiego za upowszechnianie kultury, a także jest laureatem prestiżowej nagrody „Mater Verbi” przyznawanej przez Redaktora Naczelnego „Niedzieli” za promowanie i czytelnictwo katolickiej prasy w parafii. Sam laureat niezwykle skromnie i z pewnym wzruszeniem podczas przyjmowania statuetki „Gryfa” wyznał: „Nie wiem, co powiedzieć. Myślę, że jest w gminie wiele innych postaci, które można byłoby uhonorować taką statuetką, ale skoro tak zdecydowała kapituła, bardzo dziękuję za wyróżnienie. Cieszę się, że władze gminy doceniają to, co robię. Jestem też bardzo wdzięczny Panu Wójtowi za wielką przychylność dla mojej osoby”.

Dwa razy w Targoszycach

Ks. Janusz Rakoczy urodził się w rodzinie górniczej, w dąbrowskiej parafii Chrystusa Króla. Zarówno szkołę podstawową, jak i średnią - Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego ukończył w rodzinnym mieście. Potem wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1979 r. z rąk bp. Stefana Bareły. Przystajń, Targoszyce, parafia św. Barbary w Częstochowie - to placówki, w których pracował jako wikariusz. W 1988 r. już jako proboszcz powrócił do Targoszyc i tak jest do dzisiaj. Lubi dobrą książkę i dobrą muzykę, przy której najczęściej przygotowuje kazania. Dużą uwagę przykłada do przygotowania liturgii. „To zostało mi we krwi, bo przez 5 lat byłem ceremoniarzem” - podkreśla. Najlepiej wypoczywa na łonie natury; uwielbia spacery po lesie, bo tam najlepiej wypoczywa, nabiera sił do dalszej posługi duszpasterskiej.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biblia Gutenberga w Subiaco. Unikatowe wystawy i święto książki

2025-07-08 19:11

[ TEMATY ]

Biblia

Włochy

Subiaco

Pixabay.com

W położonym nieopodal Rzymu mieście, gdzie narodził się włoski druk, zostanie pokazany jeden z najrzadszych egzemplarzy Biblii na świecie. Subiaco – benedyktyńskie miasteczko w regionie Lacjum – zainaugurowało cykl wydarzeń pod hasłem „Włoska Stolica Książki 2025”.

Podczas prezentacji programu ogłoszono, że mieszkańcy i pielgrzymi zobaczą oryginalny egzemplarz Biblii Gutenberga z połowy XV wieku oraz rekonstrukcję pierwszej książki wydrukowanej we Włoszech – „Donatus pro puerulis” z 1464 roku, której oryginał zaginął bez śladu.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

św. Jan z Dukli

Autorstwa Jan Matejko - fragment, Domena publiczna, commons.wikimedia

Św. Jan z Dukli

Św. Jan z Dukli
Święty Jan z Dukli urodził się na galicyjskiej ziemi, na przełęczy Karpackiej, w Dukli w 1414 r. Został dobrze wychowany przez bogobojnych rodziców. Rodzice posłali go do szkół w Krakowie. Jako młodzieniec otrzymał od Boga powołanie kapłańskie i zakonne. Wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. Został wyświęcony na kapłana. Pracował w Krośnie i we Lwowie. Pod wpływem św. Jana Kapistrana przeniósł się do franciszkanów obserwantów, czyli bernardynów. I tu zasłynął jako kaznodzieja, wytrwały spowiednik, szerzyciel czci do Męki Pańskiej i Matki Bożej. Pod koniec życia stracił wzrok. Umarł w uroczystość św. Michała Archanioła, w środę 29 września 1484 r. Jan Paweł II kanonizował go 10 czerwca 1997 r. w Krośnie. Relikwie jego spoczywają w Dukli. Św. Jan z Dukli jest patronem diecezji przemyskiej. Co to znaczy, że jest naszym patronem? jakie wnioski z tego wynikają dla nas? Wynikają z tego dwa główne zadania. Po pierwsze, mamy uznać, że św. Jan jest naszym niebieskim opiekunem i orędownikiem. Stąd też winniśmy mu polecać często sprawy naszego życia. Drugie zadanie, jakie mamy wobec naszego patrona w niebie – to naśladować go w życiu. Każdy święty zostawia nam swoje chrześcijańskie życie jako testament do realizowania. Wszyscy jesteśmy zobowiązani ten testament rozpoznać i go wypełniać w kontekście naszego powołania, czyli inaczej mówiąc: jesteśmy zobowiązani do naśladowania naszych świętych. Pytamy się dzisiaj na nowo, jakie przesłanie zostawił nam św. Jan z Dukli, w czym go winniśmy naśladować? By odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do modlitwy: „Boże, Ty obdarzyłeś błogosławionego Jana z Dukli, kapłana, cnotami wielkiej pokory i cierpliwości, spraw, abyśmy naśladując jego przykład, otrzymali podobną nagrodę”. Św. Jan z Dukli wyznawał wiarę nie tylko w swoich kazaniach, ale przede wszystkim swoim życiem. Jak wyznajesz wiarę jako ojciec, jako matka, żona, mąż, dziecko, synowa, zięć? Czy Bóg zajmuje w twoim życiu pierwsze miejsce? Jeżeli w życiu Pan Bóg jest naprawdę na pierwszym miejscu, to wszystko się właściwe układa. Wiarę wyznajemy nie tylko w kościele, na modlitwie, ale całym swoim życiem. Dzisiaj, Bogu dzięki, nie prześladują nas za wiarę. Nie idziemy do więzień, nie zwalniają nas z pracy. Nie mamy niepokoju o konsekwencje naszego świadczenia o wierze.
CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się Festiwal Życia w Kokotku. Z Archidiecezji Wrocławskiej jest ok. 150 młodych

2025-07-08 22:37

mat. prasowy

W Kokotku rozpoczął się Festiwal Życia. Współorganizatorem wydarzenia jest także Archidiecezja Wrocławska oraz ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Bierze w niej udział kilkaset młodych ludzi z całej Polski, w tym około 150 osób z Archidiecezji Wrocławskiej. 

- Są dwie duże grupy z naszej archidiecezji. Jedna 65-osobowa z Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży i druga około 50-osobowa z ks. Tomaszem Zalwowskim z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siechnicach. Dodatkowo są osoby, które przyjechały indywidualnie - podkreśla ks. Piotr Rozpędowski, zaznaczając, że Festiwal cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, a wszystkich uczestników wydarzenia jest o 300 więcej niż rok temu. Tegorocznym bohaterem wydarzenia jest Mojżesz, jako człowiek nadziei. - Jego osoba komponuje się świetnie z Rokiem Jubileuszowym. On pełen nadziei wędrował przez 40 lat przez pustynię. Okazuje się, że dla wielu młodych jest to postać nieznana, pomimo tego, że to jest tak bardzo ważna postać biblijna. Widać, że są bardzo zaciekawieni jego osobą i z zainteresowaniem słuchają przygotowanych konferencji - mówił ks. Rozpędowski, dodając: - Do wyboru jest kilkadziesiąt warsztatów, które mają pomóc młodym rozwinąć swoje talenty. A zajęcia są różne, od szycia przez paintball, tematy związane z Biblią, czy szkoła modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję