W 2014 r. członkowie klubu wygłosili 25 pogadanek na temat bezpieczeństwa pożarowego, dawstwa krwi, szpiku i organów oraz zaprezentowali sprzęt, którym posługują się strażacy, uczniom, studentom, a także nauczycielom i pracownikom.
Z okazji Światowego Dnia Chorego, Dnia Dziecka i św. Mikołaja prezes „Płomyka” wraz z członkiniami Grupy Ratownictwa PCK „Przemyśl” odwiedzili dzieci przebywające na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. św. O. Pio w Przemyślu, gdzie wygłosili pogadanki i przekazali drobne upominki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Prezes odwiedził z pogadanką także m.in. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 – obie placówki w Przemyślu.
W I kwartale 2014 r. „płomykowcy” oddawali cząstkę siebie podczas XIV akcji „Krew-Czekolada”. W kwietniu odwiedzili Dom dla Dzieci „Małgosia” oraz placówkę „Nasza Chata”, Domy dla Dzieci Towarzystwa Nasz Dom w Przemyślu, wygłaszając pogadanki oraz przekazując podopiecznym łącznie 200 czekolad, otrzymanych po oddaniu przez nich krwi.
W maju prezes „Płomyka” wraz z paniami z PCK – Krystyną Lachowicz z Przemyśla i Ewą Załęską z Jarosławia zakończyli trwającą 12 lat akcję zakładania klubów. W latach 2002-14 powstało 100 klubów Honorowych Dawców Krwi PCK. Należy do nich 2558 osób, które oddały około 13 tys. litrów krwi. 85 klubów powstało dla uczczenia pięknego życia św. Jana Pawła II.
Reklama
W tym samym miesiącu „płomykowcy” m.in. uczestniczyli we Mszy św. w intencji przemyskich strażaków, odprawionej w archikatedrze pod przewodnictwem ks. prał. Mieczysława Rusina kapelana strażaków archidiecezji przemyskiej, oraz w IV Akcji Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego. 31 maja prezes „Płomyka” reprezentował klub podczas XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymki HDK na Jasną Górę.
7 czerwca w Parku Lubomirskich przy PWSW w Przemyślu odbyła się I edycja KrwioBiegu.
8 lipca prezes spotkał się z dziećmi i młodzieżą z półkolonii prowadzonej przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania Rozwoju i Osobowości Dzieci i Młodzieży „Wzrastanie” w Przemyślu.
W lipcu i sierpniu, w związku ze zwiększonym zwykle w tym okresie zapotrzebowaniem na krew, „płomykowcy” systematycznie oddawali ją dla potrzebujących.
We wrześniu przedstawiciele klubu przeżywali XIII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej. Mszy św. przewodniczył bp Adam Szal z Przemyśla. Był z nami także kapelan PCK rejonu Przemyśl ks. dr Witold Burda.
W listopadowej akcji, dla uczczenia Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK, uczestniczyło kilkunastu „płomykowców”.
Kilku kolejnych klubowiczów zostało potencjalnymi dawcami szpiku kostnego oraz podpisało i nosi przy sobie „Oświadczenie woli”. Prezes klubu, w okresie ostatnich 11 lat, przy okazji obsługi akcji krwiodawstwa, pogadanek z młodzieżą i dorosłymi wręczył ponad 4 tys. druków takich oświadczeń.
Reklama
19 listopada prezes klubu z przedstawicielami delegacji Zarządu Głównego PCK z Lubelskiego i Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK uczestniczył w złożeniu wieńca i zapaleniu zniczy na grobie księcia Pawła Jana Sapiehy, pierwszego prezesa tego Stowarzyszenia, znajdującym się na cmentarzu parafialnym w Siedliskach w gminie Lubycza Królewska, woj. lubelskie.
21 grudnia poczet „Płomyka” oraz prezes uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w parafii pw. św. Brata Alberta w Przemyślu, podczas której modlitwą objęci zostali także członkowie PCK. Mszy św. przewodniczył bp Adam Szal, który został odznaczony Odznaką Honorową PCK II stopnia.
W 2014 r. prezes „Płomyka” współpracując z kierownikami Biur Oddziałów Rejonowych PCK i ludźmi dobrej woli, założył kluby HDK PCK przy Zarządzie Oddziału Gminnego ZOSP RP w Fredropolu, Komendzie Powiatowej Policji w Lesku i PWSZ w Sanoku.
Od kilku lat w dwóch miejscach w Komendzie wystawione są pudełka, do których strażacy wrzucają plastikowe nakrętki od butelek. W 2014 r. „płomykowy” zebrali i przekazali koordynatorowi akcji kilkaset kilogramów nakrętek.
Klub skupia około 90% załogi. Łącznie 89 osób. Co czwarty strażak jest zarejestrowany jako potencjalny dawca szpiku kostnego, a co trzeci posiada przy sobie „Oświadczenie woli”. W opisywanym okresie klubowicze oddali, także podczas akcji „Na ratunek”, 27 litrów krwi.
Z okazji zbliżającej się 28. rocznicy powstania klubu HDK PCK „Płomyk” życzę Czytelnikom i „płomykowcom”, abyśmy nie dali się złapać w sidła niemocy i bezsensu. Każdy z nas wezwany jest do tego, aby poświęcać drugiemu człowiekowi swoje życie. Życzę również, abyśmy swoją służbą przynosili radość przede wszystkiemu bliźniemu.